• 2014-06-14

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator 2014

Od 11 do 17 lipca w Poznaniu trwać będzie 7. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator, któremu towarzyszy Międzynarodowy Konkurs Filmów Animowanych.

„Last 15 minutes", Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Last 15 minutes", Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku będziemy mieli okazję przyjrzeć się z bliska temu, co aktualnie dzieje się w świecie animacji. Przez siedem lipcowych dni w mieście odbywać się będą pokazy filmów konkursowych, retrospektywy, przeglądy tematyczne, premiery, projekcje z muzyką na żywo, koncerty, warsztaty i wykłady.

Dla Animatora rok 2014 należy do kobiet – specjalnym punktem programu będą bowiem prezentacja prac artystek z Polski i zagranicy oraz konferencja poświęcona twórczości kobiet. Główne motywy tematyczne festiwalu to także animacja z Chin oraz animacja non-camerowa.

Najważniejszym elementem festiwalu od lat jest towarzyszący mu Konkurs Filmów Animowanych, w którym przyznawane są Złoty, Srebrny i Brązowy Pegaz oraz szereg nagród dodatkowych, w tym, od trzech lat, nagroda dla najlepszego filmu pełnometrażowego.

Jak co roku wielbiciele łączenia obrazów z dźwiękiem będą mieli okazję uczestniczyć w kilku projekcjach z towarzyszeniem muzyki granej na żywo (sekcja Animacja i Muzyka). Specjalny pokaz Wojtek Juszczak – In Memoriam przygotuje związany od lat z festiwalem Jerzy Armata.

Jak co roku Animator przygląda się wybranemu krajowi – tym razem jednym z bohaterów festiwalu będą Chiny. Pokażemy zarówno filmy niezależne, jak i etiudy dyplomowe z tego kraju.

Festiwalowym pokazom i koncertom, jak co roku, towarzyszyć będzie rozbudowany program warsztatów i wykładów, w tym m.in. warsztaty animacji non-camerowej ze Stevenem Woloshen’em, warsztaty animacji eksperymentalnej z Ajay Kumar Tiwari, czy warsztaty animowanych teledysków z Yachem Paszkiewiczem – w tym roku pod hasłem Naśladując Normana McLarena młodzi twórcy tworzyć będą obrazy do muzyki Leszka Możdżera.

7. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator
Od 11 do 17 lipca 2014 roku
Poznań

Dodaj komentarz