Małopolska To Go: architektura romańska na lato

Latem portal Małopolska To Go zachęca do zapoznania się z małopolską architekturą romańską.

„Małopolska To Go” (źródło: materiały prasowe)

„Małopolska To Go” (źródło: materiały prasowe)

Aby podziwiać malownicze wzgórza, ciągnące się łagodnymi grzbietami nieomal po horyzont, wcale nie trzeba jechać aż do włoskiej Toskanii czy hiszpańskiej Galicji. Wystarczy pojechać w Małopolskę, gdzie pośród pagórków ukryte są wsie, miasteczka i miasta, w których można odnaleźć jedyne w swoim rodzaju zabytki – romańską architekturę.

Jeszcze w połowie XIX wieku wszystko, co starsze niż gotyk, określano lekceważąco, jako bizanckie. Nie poświęcano temu specjalnej uwagi. Dopiero Władysław Łuszczkiewicz, który podczas studiów i podróży po Francji napatrzył się na wczesnośredniowieczną architekturę, zaszczepił u nas pojęcie romanizmu. To on po raz pierwszy dostrzegł, zbadał i wnikliwie opisał wiele spośród wczesnośredniowiecznych zabytków architektury w Polsce. Był jednym z pierwszych nowoczesnych historyków sztuki, a potomni nazwali go Kolumbem stylu romańskiego.

Na temat sztuki romańskiej nagromadziło nam się mitów, jak kurzu pod szafą. Jeśli poprosimy przypadkowego przechodnia, aby wymienił nam dwie najbardziej charakterystyczne cechy architektury romańskiej, bardzo prawdopodobne, że usłyszymy o grubych murach i małych okienkach. Oczywiście, kościoły romańskie miały grube mury i małe okna, co związane było między innymi z konstrukcją budowli i ówczesnymi technikami budowlanymi, ale nie są to absolutnie cechy wyróżniające architekturę romańską. Po czym jeszcze możemy ją rozpoznać? Letnia wyprawa na szlak romański, zaplanowana z www.malopolskatogo.pl pomoże znaleźć odpowiedź.

Ale odwiedzenia wartych jest jeszcze wiele innych fenomenalnych miejsc w Małopolsce. Inspiracji do ich poszukiwania i podążania śladami nieznanych historii z nimi związanych, nie brakuje w serwisie Małopolska To Go. Do eksploracji regionu na własną rękę zachęcają anegdotyczne reportaże, wywiady, minieseje i mapowy charakter serwisu, dostosowanego do urządzeń mobilnych.

Małopolska To Go
www.MalopolskaToGo.pl
Małopolski Instytut Kultury
Kraków

Dodaj komentarz