Literatura i prawo w Polsce

Seminarium inaugurujące cykl Literatura i prawo w Polsce odbędzie się 16 i 17 czerwca na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Katedra Antropologii Literatury i Badań Kulturowych, logotyp (źródło: materiały prasowe)

Katedra Antropologii Literatury i Badań Kulturowych, logotyp (źródło: materiały prasowe)

Cykl seminariów Literatura i prawo w Polsce w Polsce służy zainaugurowaniu badań nad relacjami między literaturą a prawem. Badania spod znaku Law and Literature wyodrębniły się w latach 70. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Seminarium Literatura, prawo, sfera publiczna będzie poświęcone pytaniom o miejsce, jakie badania nad związkami prawa i literatury mogą zajmować w kształtowaniu sfery publicznej. Organizatorzy chcą zainicjować debatę nad tym, w jaki sposób literatura może przyczynić się do dyskusji nad porządkiem prawnym oraz jaką rolę w rozumieniu praktyk literackich odgrywa prawo, a także — jakie pożytki dla sfery publicznej odgrywają relacje między nimi.

W seminarium wezmą udział przedstawiciele młodego pokolenia badaczy. Wystąpienia będą poświęcone m.in. wpływowi badań literackich na współczesne interpretacje prawa talmudycznego, dyskursowi politycznemu III Rzeszy oraz znaczeniu prawa dla XIX-wiecznych krytyków literackich. Dwa panele seminaryjne będą dotyczyć prawa autorskiego — rozumianego jako szczególny obszar prawa decydujący o kształcie debaty publicznej. Referaty dotyczyć będą zarówno historycznych uwarunkowań funkcjonowania prawa autorskiego, jak i współczesnych problemów z nim związanych.

Gościem specjalnym seminarium będzie Jarosław Lipszyc, prezes Fundacji Nowoczesna Polska, który przedstawi projekty związane z reformą prawa autorskiego w Polsce i w Unii Europejskiej. Wykład Jarosława Lipszyca odbędzie się 16 czerwca o godzinie 17.30.

Wydarzeniem towarzyszącym seminarium będzie panel dyskusyjny Literatura przed prawem (autorskim), w którym wezmą udział Krzysztof Bartnicki — tłumacz Finnegans Wake Jamesa Joyce’a, Jarosław Lipszyc oraz Marcin Balicki — prawnik specjalizujący się zagadnieniach prawa autorskiego. Panel odbędzie się 16 czerwca o godz. 19.30 w Kawiarni Massolit. Panel dyskusyjny współorganizowany jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i stanowi element programu krakowskich obchodów Bloomsday.

Wstęp wolny. Dokładny program dostępny na stronie seminarium.

Seminarium Literatura, prawo, sfera publiczna
16−17 czerwca 2014 roku
Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego
ul. Gołębia 18, sala 42
Kraków

Dodaj komentarz