Halina Bielawska z Wycinanką żydowską w Fundacji Atelier

Od 16 czerwca w Galerii Fundacji Atelier w Warszawie będzie można ogląda wystawę prac Haliny Bielawskiej pt. Wycinanka żydowska.

Halina Bielawska, „Wycinanka żydowska”, Fundacja Atelier w Warszawie, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Halina Bielawska, „Wycinanka żydowska”, Fundacja Atelier w Warszawie, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Legenda sięga dawnej mroźnej zimy. Pewien rabin przepisywał Torę, ale mróz był tak ostry, że atrament natychmiast zamarzał. Zaczął wtedy wycinać litery i tak powstała pierwsza wycinanka.  Z precyzyjnie wyciętych kartek białego papieru wyłaniają się kształty ze świata, którego nie ma, ale który możemy odczytać w historiach cadyków, kamiennych macewach, ocalałych przedmiotach. Białe kartki stają się pozytywem nieruchomego teatru cieni. Zatrzymane w czasie nie rzucają cieni, nie skupiają się na pustce pomiędzy liniami, ale na bieli rozwijających się niemal bajkowych motywów. Jelenie, ptaki, koguty, tygrysy, lwy zlewają się z menorami, Torą, a wszystko oplecione jest niekończącymi się gałązkami i liścmi drzewa życia. Każda forma odnosi się do świata symboliki. Kształty zlewają się w jeden płynny strumień filigranowych elementów. W tym wszystkim odnajdują się motywy z obrazów Marca Chagalla i nawet ryby inspirowane aborygeńskimi rysunkami.

Wycinanki wykonała Halina Bielawska (ur. 1930) według własnych rysunków inspirowanych tradycyjną żydowską wycinanką. Powstawały od 2007 roku podczas warsztatów wycinanki żydowskiej prowadzonych przez Monikę Krajewską i organizowanych w warszawskiej gminie żydowskiej dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Alicja Bielawska

Halina Bielawska, Wycinanka żydowska
Wernisaż: 16 czerwca 2014 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 30 czerwca 2014 roku
Galeria Fundacji Atelier
ul. Foksal 11 (1 piętro)
Warszawa

Dodaj komentarz