• 2014-06-13

Stacja Emigracja: #chicagoGirl – Facebookowa rewolucja

25 czerwca o godz. 18.00 w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni odbędzie się pokaz filmu #chicagoGirl – Facebookowa rewolucja oraz dyskusja z Arturem Liebhartem i Edwinem Bendykiem.

„#chicagoGirl – facebookowa rewolucja”, reż Joe Piscatella (źródło: materiały prasowe)

„#chicagoGirl – facebookowa rewolucja”, reż Joe Piscatella (źródło: materiały prasowe)

Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza na premierowy pokaz dokumentu #chicagoGirl – Facebookowa rewolucja w reżyserii Joego Piscatelli. Obraz zdobył Nagrodę Muzeum Emigracji w Gdyni dla filmu o tematyce migracyjnej, przyznanej po raz pierwszy na tegorocznym festiwalu Planete+ Doc przez jury w składzie: Andrzej Kołodyński, Karolina Grabowicz-Matyjas i Maria Zmarz-Koczanowicz. Po projekcji odbędzie się dyskusja na temat filmowego portretu współczesnych emigrantów oraz roli, jaką w ich życiu odgrywają nowe technologie. W spotkaniu, prowadzonym przez Przemysława Guldę, wezmą udział Artur Liebhart, dyrektor festiwalu Planete+ Doc FF oraz Edwin Bendyk, dziennikarz Polityki. Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu Stacja Emigracja 25 czerwca w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.

Bohaterką zwycięskiego dokumentu jest Alai Basatneh, młoda Syryjka mieszkająca w Stanach Zjednoczonych. Za pomocą mediów społecznościowych pomaga ona w koordynowaniu działań syryjskich rewolucjonistów. Sile charakteru młodej emigrantki towarzyszy tutaj błyskotliwe i perfekcyjne wykorzystanie nowych technologii, które przedefiniowały status migranta. Mimo tysięcy kilometrów dzielących ją od rodzinnego kraju ma ona w swoich rękach moc zmieniania jego losów.

To obraz dynamiczny, film realizowany z dnia na dzień, dokumentujący to, co się dzieje. Trudno przecenić wagę takiego zapisu. I trudno nie docenić jego emocjonalnej siły.

− Andrzej Kołodyński, krytyk filmowy

Nagroda Muzeum Emigracji w Gdyni została ufundowana z myślą o filmach, które otwierają dyskusję na temat znaczenia migracji we współczesnym świecie oraz jej wpływu społeczeństwo i jednostki. Obraz Joe Piscatella ukazuje, że człowiek wyjeżdżający z rodzinnego kraju wciąż jest złączony z nim tysiącami niewidzialnych więzów – osobistych, kulturowych, politycznych.

Na pokaz filmu oraz dyskusję wstęp wolny.

„#chicagoGirl – facebookowa rewolucja”, reż Joe Piscatella (źródło: materiały prasowe)

„#chicagoGirl – facebookowa rewolucja”, reż Joe Piscatella (źródło: materiały prasowe)

Pokaz filmu #chicagoGirl – Facebookowa rewolucja
25 czerwca, godz. 18.00
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny
Budynek Wystawienniczo-Konferencyjny, Sala Kinowa
Al. Zwycięstwa 96/98
Gdynia

Dodaj komentarz