Shigeki Tomura z Drzewem na Triennale Małe Formy Grafiki

Od 13 czerwca w Galerii Re:Medium w Łodzi można oglądać wystawę prac Shigekiego Tomura pt. Drzewo. Ekspozycja towarzyszy 15. Międzynarodowemu Triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź 2014.

Shigeki Tomura, „Reflected on Waters III”, 1999, sucha igła, 14,5 x 14,5 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Shigeki Tomura, „Reflected on Waters III”, 1999, sucha igła, 14,5 x 14,5 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prace prezentowane na wystawie stanowią kolekcję 46 miniatur graficznych stworzonych przez Artystę w technikach akwaforty i suchorytu (tak zwanej suchej igły), co nadaje odbitkom swobodny, rysunkowy charakter, pozwala uzyskać efekt szkicu ołówkowego. Tematem prac są pejzaże, z których emanuje ponadczasowy spokój i piękno, wynikające z czystej natury oraz harmonii światła i cienia.

Artysta daje odbiorcy możliwość wejścia w przestrzeń cichej kontemplacji, będącej formą odpoczynku, okazją do refleksji, która jest przecież istotą sztuki. Pogodne krajobrazy przedstawiają naturalny świat, nieskrępowany przez rozwój człowieka, który w przyrodzie jest nicością wobec nieskończoności, wszystkim wobec nicości, ośrodkiem między niczym a wszystkim – jak mówi Blaise Pascal. Aksamitne, miękkie linie krajobrazów odbitych na papierze, dają poczucie lekkości i harmonii, skupiony odbiorca z pewnością usłyszy szelest wiatru, szept roztapianego śniegu, pierwsze krople deszczu na liściach. Shigeki Tomura pozwala widzowi rozpoznać i docenić poetyckie momenty w normalnym, prozaicznym kontekście codziennego życia, daje mu doznać uczucia zachwytu pięknem otaczającego świata.

W pracach artysty powtarza się motyw drzewa, co nie jest zapewne bez znaczenia. W symbolice japońskiej są to bowiem rośliny, które reprezentują świat idealny. Natura, przyroda stanowi pierwiastek czystości, a zbliżenie się do niej to nawiązanie kontaktu z bogiem kami.

Adriana Michalska, tekst do folderu wystawy Drzewo

Shigeki Tomura, „Nature. In Summer II”, 1997, sucha igła, 14,4 x 9,5 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Shigeki Tomura, „Nature. In Summer II”, 1997, sucha igła, 14,4 x 9,5 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Shigeki Tomura urodził się w 1951 roku w Japonii w prefekturze Aomori. W latach 1970-1976 studiował rysunek i grafikę na Uniwersytecie w Iwate. Mieszka i pracuje w Morioce. Twórczość artysty cieszy się uznaniem zarówno w Japonii, jak i poza jej granicami. Brał udział w konkursach, m.in. w Hiszpanii, Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Korei, Macedonii, Słowenii, Kanadzie. Zdobył wiele prestiżowych nagród, jest 5-krotnym laureatem Medalu Honorowego Międzynarodowego Triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź (1989, 1991, 1999, 2008 i 2011).

Shigeki Tomura, Drzewo
Wernisaż: 13 czerwca 2014 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 2 sierpnia 2014 roku
Galeria Re:Medium
ul. Piotrkowska 113
Łódź

Dodaj komentarz