Maess polską reprezentantką w Drawing Center New Jork

Od 10 lipca w Drawing Center New Jork będzie można oglądać wystawę pt. The Intuitionists w ramach której pośród 62 twórców z całego świata znajdzie się polska artystka Maess.

Autorka pracy: Maess (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorka pracy: Maess (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa The Intuitionists w nowojorskim Drawing Center odwołuje się do powieści Colsona Whiteheada o tym samym tytule. Do wystawy Intuitionist zaproszonych zostało 62 artystów z całego świata. Zaproszeni artyści poproszeni zostali o zinterpretowanie zadanych cytatów zaczerpniętych z książki w kontekście alternatywnych języków i notacji.

Moim wkładem będzie rysunek który powstaje na bazie przetworzenia nagrania głosu wypowiadającego zdanie the perfect elevator waits. Rytm, fale dźwiękowe i modele 3d wygenerowane za pomocą parametrów pliku muzycznego tworzą z pozoru abstrakcyjny obraz, którego punktem startowym jest rodzaj partytury. Celem nie jest tu wierne odtworzenie danych ,tylko eksploracja styku przestrzeni fizycznej i cyfrowej – najnowsze zdobycze technologii obrazowej przefiltrowane są przez ciało i wrażliwość podmiotu rysującego i jego gestu ręki.

Kuratorkami wystawy są: Heather Hart, Steffani Jemison, i Jina Valentine

Wystawie będą towarzyszyć warsztaty, konferencje, dyskusje i oprowadzania kuratorskie poświęcone problematyce notacji graficznej, tłumaczeń i wizualizaji baz danych. Wydany też zostanie katalog kontekstualizujący działania artystów według zadanych im fragmentów powieści (fragmenty tekstów, reprodukcje).

Drawing Center powstało w 1977 roku i jest jedną z najważniejszych instytucji na świecie poświęconą rysunkowi. Instytucja prezentuje rysunki dawne i współczesne zarówno mistrzów jak i artystów w ramach wystaw i programów edukacyjnych. Drawing Center wystawiało rysunki takich mistrzów jak Donatello, Bernini, Canova, Rodin, Matisse, Picasso, Brancusi, Giacometti, Henry Moore Louise Bourgeois. Rirkrit Tiravanija,Eva Hesse,Erwin Wurn,Iannis Xenakis i Gerhard Richter. Rocznie wystawy Drawing Center odwiedza 35000 widzów, 200 przychodzi na warsztaty rodzinne, a 12000 studentów korzysta z programów edukacyjnych. Recenzje regularnie ukazują się w prasie amerykańskiej i międzynarodowej takiej jak ArtForum Art in America,czy New York Times.

Maess – ur. 1982 w Warszawie. Absolwentka warszawskiej ASP, stypendystka Escola Superior de Artes e Design w Porto. Wystawiała między innymi w Plumba Contemporary Art, Porto, Portugalia (2006), Residencia Corazón, La Plata, Buenos Aires, Argentyna (2008), Able Gallery, Berlin, Niemcy (2009) Museo di Santa Cecilia w Rzymie (2010),Galerii Program w Warszawie (2011), Galerii Twilightzone w Belgii (2012). Muzeum Współczesnym we Wroclawiu (2013) i Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu (2014) Jej rysunki ukazały się w FUKT Magazine 8/9 oraz na promującej go wystawie w warszawskim Centrum Sztuki Sztuki Współczesnej (2010). W 2012 roku Maess otrzymała nominację do Grand Prix Foire Internationale du Dessin w Paryżu oraz znalazła się na liście finalistów Strabag International Art Award w Wiedniu (2013).

The Intuitionists
Wernisaż: 10 lipca 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 24 sierpnia 2014 roku
Drawing Center New Jork

Dodaj komentarz