• 2014-06-13

Kinoklasyka: Wszystko na sprzedaż

19 czerwca o godzinie 19.15 w Kinie Pod Baranami w ramach czwartej odsłony cyklu Kinoklasyka odbędzie się pokaz odrestaurowanej wersji filmu Wszystko na sprzedaż Andrzeja Wajdy.

Kadr z filmu „Wszystko na sprzedaż” reż. Andrzej Wajda (źródło: materiały prasowe)

Kadr z filmu „Wszystko na sprzedaż” reż. Andrzej Wajda (źródło: materiały prasowe)

Projekcję filmu Wajdy poprzedzi krótkometrażowy dokument Jazz Camping Bogusława Rybczyńskiego. Film Wszystko na sprzedaż prezentowany będzie z angielskimi napisami.

Jednym z impulsów do realizacji filmu była dla Andrzeja Wajdy tragiczna śmierć wybitnego polskiego aktora, Zbigniewa Cybulskiego. Wszystko na sprzedaż jest nie tylko próbą opowiedzenia  językiem filmowym o przyjacielu, ale także o stracie, jaką po jego odejściu poniosło polskie kino.

Czuliśmy zawsze jego namiętność, jego gwałtowność; wszyscy, którzy z nim pracowali czuli, że to był człowiek niezwykle inspirujący, że miał w sobie zdumiewającą łatwość wymyślania i mnożenia najbardziej efektownych scen. Miał w sobie coś z fantasty. Chciałbym, żeby takim objawił się w moim filmie. – tak o Zbigniewie Cybulskim pisał Andrzej Wajda na łamach miesięcznika Kino.

Reżyser w swoim filmie portretuje środowisko ludzi tworzących kino. Filmowa fikcja miesza się tu z rzeczywistością. Plejada gwiazd polskiego aktorstwa, czyli m.in. Beata Tyszkiewicz, Daniel Olbrychski, Elżbieta Czyżewska, Bogumił Kobiela występują pod własnymi imionami i mówią to, co sami chcą powiedzieć. Wszystko na sprzedaż jest opowieścią o człowieku, który niespodziewanie odszedł. Jego śmierć zmusza do refleksji nad tym, kim był naprawdę, co po sobie zostawił, jakim pozostanie w pamięci tych, którzy go kochali i tych, którzy podziwiali go z daleka. Tytuł filmu podsunął Andrzejowi Wajdzie widok indyjskiego żebraka wyprzedającego swój skromny dobytek.

Pomyślałem wtedy, że chciałbym, gdy będę już żegnał się z kinem, zrobić taki film: oto sprzedaję wszystko, co mi się przez te lata uzbierało, ogłaszam wyprzedaż − powiedział reżyser.

Kinoklasyka to cykl najlepszych i najważniejszych polskich filmów prezentowanych po cyfrowej rekonstrukcji razem z komplementarnymi dokumentami, w jakości pozwalającej na pełne oddanie zamysłu i wirtuozerii twórców. Cyklicznym projekcjom arcydzieł polskiej kinematografii w Kinie Pod Baranami często towarzyszą prelekcje autorstwa filmoznawców i krytyków filmowych skupionych wokół czasopisma EKRANy.

Bilety:

  • 17 zł (normalny)
  • 13 zł (ulgowy)
  • 12 zł (senior)
Kadr z filmu „Wszystko na sprzedaż” reż. Andrzej Wajda (źródło: materiały prasowe)

Kadr z filmu „Wszystko na sprzedaż” reż. Andrzej Wajda (źródło: materiały prasowe)

Pokaz filmu Wszystko na sprzedaż
19 czerwca 2014 roku, godz. 19.15
Kino Pod Baranami
Kraków

Dodaj komentarz