• 2014-06-13

Rozpoczyna się Gdańskie Lato Muzyczne

21 czerwca Filharmonia Bałtycka koncertem pt. Muzyczny Portret Gershwina z udziałem Ludmila Angelova oraz Vladimira Kiradijeva, który zadyryguje Orkiestrą Symfoniczną PFB, rozpocznie Gdańskie Lato Muzyczne.

Vladimir Kiradjiev (źródło: mat. prasowe)

Vladimir Kiradjiev (źródło: mat. prasowe)

Podczas koncertu zaprezentowane zostaną dzieła George’a Gershwina, jednego z najpopularniejszych amerykańskich kompozytorów. Autor muzyki do wielu komedii i filmów, który swe największe dzieło – operę murzyńską Porgy i Bess – stworzył na dwa lata przed śmiercią, zanany jest również z… braków w wykształceniu muzycznym, które z biegiem lat uzupełniał. Kompozytor przeszedł jednak do historii muzyki XX wieku dzięki swojej oryginalności. Połączenie muzyki popularnej i poważnej, z elementami jazzu dało zadziwiająco interesujące efekty.

Na estradzie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej melomani usłyszą najbardziej znane kompozycje. Wieczór rozpocznie Uwertura Kubańska na orkiestrę symfoniczną i kubańskie instrumenty perkusyjne. Następnie Orkiestra Symfoniczna zaprezentuje Koncert fortepianowy F-dur, skomponowany na prośbę Waltera Damroscha – ówczesnego kierownika i dyrygenta nowojorskiej Orkiestry Symfonicznej.

Ostatnim punktem koncertu będzie Błękitna rapsodia, kompozycja niebanalna, która zapewniła Gershwinowi sławę i uznanie. Skomponowana w 1924 roku na zamówienie Paula Whitemana, uważanego wtedy za króla jazzu, zapoczątkowała popularyzowanie muzyki jazzowej na estradach filharmonicznych. Jako ciekawostkę, warto dodać, że do końca życia muzyka melomani kupili aż milion płyt z nagraniem Rapsodii.

W ramach Gdańskiego Lata Muzycznego usłyszeć będzie można m.in. koncerty z cyku: Muzyka w zabytkach starego Gdańska, Chopin nad wodami Motławy oraz koncerty organowe 56. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej czy Festiwalu Słowo i Muzyka u Jezuitów w Jastrzębiej Górze. Ostatnie Koncerty Gdańskiego Lata Muzycznego organizatorzy zaplanowali na końcówkę sierpnia.

Vladimir Kiradijev dyrygent
Ludmil Angelov fortepian
Orkiestra Symfoniczna PFB
Program:
George Gershwin: Uwertura Kubańska, Koncert fortepianowy F-dur, Suita Porgy and Bess, Błękitna rapsodia

Muzyczny Portret Gershwina. Inauguracja Gdańskiego Lata Muzycznego
21 czerwca 2014 r., godz. 19.00
Sala Koncertowa na Ołowiance, Gdańsk

Dodaj komentarz