Wystawa taki pejzaż | that landscape

Do końca lipca, w gdańskiej Kolonii Artystów można oglądać wystawę taki pejzaż | that landscape, jej autorami są Anna i Adam Witkowscy.

Adam Witkowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Adam Witkowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Psy kulawe

stroją drogi

diabeł dziewkom

plącze nogi

drzewa kwiatom

kwiaty cierniom

po marzeniach

trupy biegną

Taki pejzaż | Andrzej Szmidt

Anna i Adam Witkowscy:

Temat pejzażu przewijał się już w kilku naszych poprzednich realizacjach. Zazwyczaj był to las. Równolegle z wystawą w Gdańsku, prezentujemy wystawę w Galerii Szarej w Cieszynie (wraz z Maćkiem Salomonem i Maćkiem Chodzińskim) zatytułowaną Toną knieje w falach skał, również odnoszącą się do świata zewnętrznego, do wypraw w góry i lasy. Skupiamy się w niej na wspomnieniach i tęsknotach z dzieciństwa, do których chętnie wracamy. Wciąż szukamy w naturze mistyki i porządku. Wystawa w Kolonii Artystów w pewnym sensie stanowi przeciwieństwo entuzjazmu wystawy w Cieszynie. Zapożyczenie tytułu ze słynnego utworu wyśpiewanego przez Ewę Demarczyk do wiersza Andrzeja Szmidta jest drobną wskazówką dla odbiorcy. Tekst ten opisuje świat boleśnie rzeczywisty, szary, opustoszały. Samotny. Nie chcemy koncentrować się wyłącznie na smutku, melancholii czy wyczerpaniu. Podskórnie czujemy, że kontakt z naturą przynosi ulgę. Oczyszcza nam głowy, a patrzenie w otwarty horyzont daje poczucie wolności. Pejzaż, mimo że coraz bardziej postindustrialny skłania nas do skupienia.

Wystawa „taki pejzaż | that landscape”, Anna i Adam Witkowscy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „taki pejzaż | that landscape”, Anna i Adam Witkowscy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa realizowana w ramach projektu wystawienniczego pt. Wczoraj­Dziś­Jutro, do którego zaproszeni zostali artyści, którzy ponad 10 lat temu debiutowali w Kolonii Artystów na terenie Stoczni Gdańskiej.

taki pejzaż | that landscape | Ania Witkowska, Adam Witkowski
Wystawa będzie czynna od 24 maja do 31 lipca 2014 roku
Kolonia Artystów
ul. Dolna 4
Dolne Miasto Gdańsk

Dodaj komentarz