KNAF, frofeina i koń uciekający kominem w MSN

17 czerwca w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się spotkanie z Andą Rottenberg i Leszkiem Knaflewskim pt. Koń ucieka kominem.

Fot. Leszek Knaflewski, „Frofenia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Leszek Knaflewski, „Frofenia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pretekstem do spotkania i dyskusji jest książka Leszka Knaflewskiego Frofenia. Rysunki 1983-1990. Album ten, wydany przez wydawnictwo Mundin, zawiera kilkadziesiąt wcześniej niepublikowanych rysunków KNAFA, powstałych w okresie działalności artysty w grupie Koło Klipsa. Tytułowa frofenia, słowo wymyślone przez KNAFA, odsyła nas do tej sfery języka wizualnego, w którym wszystko jest możliwe: hybrydalne stworzenia zamieszkujące wymyślone światy, odrealnione sytuacje i niczym nieskrępowana ekspresja.

Uczestnicy spotkania będę dyskutować o polskiej sztuce lat 80., grupach artystycznych, które wówczas były enklawami wolności oraz aktualnej recepcji ówczesnych postaw artystycznych i instytucjonalizacji dorobku poszczególnych twórców.

Anda Rottenberg (ur. 1944), historyczka i krytyczka sztuki, 1990-91 dyrektorka Departamentu Sztuki w Ministerstwie Kultury, 1993-2001 dyrektorka warszawskiej Zachęty, kuratorka wielu ważnych wystaw m.in. ‘Obok. Polska – Niemcy. 1000 lat historii w sztuce’, pomysłodawczyni i inicjatorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Wydała autobiografię Proszę bardzo, książkę Przeciąg. Teksty o sztuce polskiej lat 80., a ostatnio ukazała się Już trudno – zapis rozmowy przeprowadzonej przez Dorotę Jarecką.

Leszek Knaflewski (ur. 1960), artysta audiowizualny. Twórczość Knaflewskiego sytuuje się na pograniczu sztuk wizualnych i muzyki. Artysta znany jest ze swoich audioperformatywnych działań, za pomocą których podejmuje dyskusję ze współczesną kulturą. Leszek Knaflewski jest twórcą i kierownikiem Pracowni Audiosfery na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Musee Royal de Mariemont, Morlanwelz (Belgia), Grażyna Kulczyk Collection (Poznań), Instytutu Sztuki Wyspa (Gdańsk).

Organizator: Wydawnictwo Mundin

Koń ucieka kominem. Spotkanie z Andą Rottenberg i Leszkiem Knaflewskim
Spotkanie odbędzie się 17 czerwca 2014 roku o godzinie 18.00
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Dodaj komentarz