• 2014-06-12

Warsztaty Szklane domy – mali architekci

Galeria BWA w Jeleniej Górze organizuje warsztaty: Szklane domy – mali architekci. Wydarzenie będzie trwać od 11 do 13 czerwca.

Warsztaty „Szklane domy – mali architekci ” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warsztaty „Szklane domy – mali architekci ” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Szklane domy – mali architekci, to warsztaty z zakresu tworzenia makiet i modeli architektonicznych, którego celem jest rozwijanie wyobraźni, myślenia konceptualnego i wizjonerskiego oraz umiejętności manualnych już u najmłodszych odbiorców sztuki. Podczas zajęć uczestnikom przybliżane są terminy takie jak: skala, proporcja, perspektywa czy funkcja oraz prezentowane są przykłady najciekawszych rozwiązań architektonicznych z kraju i ze świata. Całość zakończy zaaranżowanie szklanego miasta łączącego przestrzeń galeryjną z otaczającą przestrzenią miejską, nastąpi to 13 czerwca. Warsztaty poprowadzi Karolina Szkapiak.

Kar0lina Szkapiak – architektka, absolwentka Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej. Wiceprezes Stowarzyszenia Architektów Polskich w Jeleniej Górze. Na co dzień prowadzi autorską pracownię architektoniczną SK-ARCHITEKCI. Od wielu lat prowadzi zajęcia z edukacji architektonicznej w Polsce i za granicą (ostatnio w Japonii).

Szklane domy to projekt, dla którego inspiracją jest szeroko i niekonwencjonalnie rozumiana sztuka architektury. To cykl odchodzących od szablonowych rozwiązań warsztatów, podczas których uczestnicy zmierzą się z: warsztatem teatralnym dotykającym głównie emocji – np. postawienie uczestnika w sytuacji zagrożenia podczas ataku terrorystycznego; portretem miasta wykonanym w technice mokrego kolodionu; kreacją – w tworzeniu makiety miasta i małej architektury korespondującej z przestrzenią publiczną. Odbędą się także wykłady przedstawiające tendencje i potrzeby społeczeństw odbijające się w projektowanej przez nich architekturze.

Perspektywiczne myślenie o sztuce, praktycyzm przejawiający się w tematyce i podjętym sposobie realizacji pomoże w rozwijaniu twórczego, kreatywnego myślenia, nawyku świadomej i krytycznej percepcji otaczającej nas sztuki – jako nieodzownego elementu życia. Poprzez różnorodne działania chcemy pomóc w przełamywaniu schematów, zachęcić do eksperymentowania.

W ramach projektu odbyły się już warsztaty fotograficzne Foto-gryf-owanie dotyczące techniki mokrego kolodionu, które poprowadził Tomasz Mielech oraz wykłady Huberta Bilewicza: Le Corbusier i tragizm modernistycznych miast; Maszyny do mieszkania. O kilku modernistycznych domach; Piękne dzielnice. O luksusowej architekturze międzywojennego modernizmu.

Warsztaty Szklane domy – mali architekci
Wydarzenie będzie mieć miejsce od 11 do 13 czerwca 2014 roku
Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze
ul. Długa 1
Jelenia Góra

Dodaj komentarz