The Other Thinking. Młode malarstwo litewskie.

Kolekcja prezentowana w warszawskiej Galerii STALOWA, składa się z prac absolwentów oraz obecnych studentów Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. Ekspozycję można oglądać do 30 czerwca.

Jonas Jurcikas (źródło: materiały prasowe galerii)

Jonas Jurcikas (źródło: materiały prasowe galerii)

Podczas tworzenia tej specjalnej kolekcji nie dążono ku integralności stopniowej narracji. Wręcz przeciwnie, ta wystawa miała pokazać odmienne tradycje i myślenie młodych artystów oraz odmienną szkołę nauczania na tej samej akademii, ale na różnych wydziałach, tj. na wydziałach w Wilnie i Kownie.

Od kilku lat, dzięki znanym profesorom, takim jak: Jonas Gasiūnas, Konstantinas Bogdanas, Henrikas Čerapas, Aušra Barzdukaitė-Vaitkūnienė, Jovita Aukštikalnytė i innym wystąpiły radykalne zmiany obecnych kanonów litewskiej szkoły malarstwa. I to nie przypadek, że natychmiast po ukończeniu studiów (a często na ostatnim roku studiów), myślenie młodych artystów, nowej generacji i ekspresja w ich pracach było długo oczekiwanym świeżym powietrzem w nowoczesnym malarstwie litewskim. Młodzi artyści Agnė Jonkutė, Jovita Aukštikalnytė, Kostas Gaitanži, Jolanta Kyzikaitė Jonas Jurčikas, Eglė Karpavičiūtė, Eglė Ulčickaitė, Židrija Janušaitė, Juratė Jarulytė, nieco później Povilas Ramanauskas, Rosanda Sorakaitė i inni stworzyli przekonującą nową innowacyjną, koncepcyjną, ciekawą i odpowiedzialą erę myślenia w malarstwie.

Nowa generacja lub przedstawiciele innego myślenia młodych artystów, zaangażowała się w działania najaktywniejszych galerii (Meno parkas – galeria w Kownie, Vartai  – galeria w Wilnie, Kairė-dešinė – galeria w Wilnie i inne), a wynikiem ich wspólnej pracy było formowanie rozumienia współczesnej wystawy. Szacunek dla eksponowanego dzieła, otoczenia dzieła, przestrzeń oddychania dzieła w myśleniu młodego artysty stała się równie ważna jak tworzenie samego utworu. Malowanie dla malowania zamieniło się w malowanie z konieczności. Konieczność to wyrażenie swojego stanowiska, swoich przekonań, światopoglądu i zrozumienia współczesnego życia.

Eksponowane na tej wystawie prace 11 autorów bez wątpienia nie przedstawią pełnej i kompleksowej twórczości młodych litewskich artystów. Natomiast przedstawiane prace najlepszych młodych artystów litewskich ukazują silną i dość szczegółową informację o ich mocy twórczej. Bez wątpienia myślenie czy sposób ekspresji młodych artystów z Wilna i Kowna są nieco odmienne, dzięki nim jest możliwość zapoznania się z skalą współczesnych nurtów, idei.

Lista uczestników: Konstantinas Gaitanži, Ainė Jacytė, Jonas Jurcikas, Jolanta Kyzikaitė, Petras Lincevičius, Povilas Ramanauskas, Rosanda Sorakaitė, Gabrielė Tamoliūnaitė, Eglė Ulčickaitė, Alma Veiverytė, Rasa Vilčinskaitė.

Wystawa The Other Thinking. Młode malarstwo litewskie.
Wystawa trwa od 6 do 30 czerwca 2014 roku
Galeria STALOWA
ul. Stalowa 26
Warszawa

Dodaj komentarz