Stanisław Morawski o Marii Szymanowskiej w Muzeum Literatury

Od 11 czerwca w Muzeum Literatury w Warszawie będzie można oglądać wystawę pt. Rękopis znaleziony w Paryżu. Stanisław Morawski o Marii Szymanowskiej.

„Rękopis znaleziony w Paryżu. Stanisław Morawski o Marii Szymanowskiej”, okładka albumu, Wydawnictwie Terra Nova (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Rękopis znaleziony w Paryżu. Stanisław Morawski o Marii Szymanowskiej”, okładka albumu, Wydawnictwie Terra Nova (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorami wystawy są profesor Danuta Danek i Krzysztof Hejke. Ideą wystawy jest przypomnienie sylwetki pochodzącego z Litwy lekarza i pisarza Stanisława Morawskiego, dzisiaj właściwie zapomnianego, autora m.in. wspomnienia poświęconego XIX – wiecznej pianistce Marii Szymanowskiej. Większość jego rękopisów, przechowywana w Bibliotece Ordynacji Krasińskich, uległa zniszczeniu podczas palenia Warszawy po Powstaniu Warszawskim. Ocalały tekst wspomnienia przechowywany jest w Muzeum Adama Mickiewicza w Paryżu, dokąd trafił za sprawą Heleny Szymanowskiej, córki Marii, żony założyciela Muzeum – Władysława Mickiewicza.

Podczas wernisażu wystąpią z koncertem muzyki Marii Szymanowskiej Jolanta Pawlik – fortepian, Elwira Janasik – mezzosopran. Fragmenty wspomnień Stanisława Morawskiego przeczyta Andrzej Ferenc. Na ekspozycji zostaną pokazane przedwojenne wydania utworów St. Morawskiego i prace fotograficzne Krzysztofa Hejkego, dokumentujące zabytki Ustronia – rodzinnego majątku Stanisława Morawskiego. Materiały zebrane i przygotowane przez prof. Danutę Danek i Krzysztofa Hejkego znalazły się w albumowej publikacji, która ukazała się w ubiegłym roku w Wydawnictwie Terra Nova, a którą także zobaczymy na wystawie.

Rękopis znaleziony w Paryżu. Stanisław Morawski o Marii Szymanowskiej
Wernisaż: 11 czerwca 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 27 czerwca 2014 roku
Muzeum Literatury
Rynek Stareg0 Miasta 20
Warszawa

Dodaj komentarz