Justyna Orłowska z Postrzyżynami w Gdańsku

Od 27 czerwca w Gdańskiej Galerii Miejskiej będzie można oglądać wystawę projektu Justyny Orłowskiej pt. Postrzyżyny. Ekspozycja odbędzie się w ramach pokazu dyplomów absolwentów gdańskiej ASP.

Justyna Orłowska, „Postrzyżyny”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Justyna Orłowska, „Postrzyżyny”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt Postrzyżyny jest podsumowaniem moich dotychczasowych prac, które realizowałam w Gdańsku, będąc studentką na Akademii Sztuk Pięknych od 2010 roku na kierunku Intermedia. W szczególności były to prace: Plant.BioLab (Gdańsk 2011/2012), Zambrów, miasto kobiet (Zambrów / Gdańsk 2011 – realizowany do chwili obecnej), Oczyszczenie (Gdańsk / Poznań 2013) i Zagnieżdżenie (Gdańsk 2013) oraz Relacje (Gdańsk 2013).

Inspiracją do realizacji performance Postrzyżyny był obrzęd inicjacji zaczerpnięty z kultury ludowej. Było to symboliczne przejście 8-10 letnich chłopców spod opieki matki pod opiekę ojca. Było to przejście młodego mężczyzny w świat dorosłych. Justyna Orłowska:

Przewartościowałam ten obrzęd na stronę kobiecą i współczesną młodej dorastającej kobiety, która mierzy się z rzeczywistością. Stawiam w tej pracy problem młodej dziewczyny w kontekście miejsca życia, pochodzenia, bytu w społeczeństwie, rodzinie i poszukiwaniu swojego miejsca na Ziemi. Obrzęd Postrzyżyny symbolizuje tu odejście spod bezpiecznego miejsca na uczelni i opieki rodziców w dorosłe życie, poprzez symboliczne obcięcie włosów.

Projekt jest przejściem w kolejny działanie w rodzinnej miejscowości artystki. Będzie to Zambrów, miasto kobiet.

Justyna Orłowska, „Postrzyżyny”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Justyna Orłowska, „Postrzyżyny”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Justyna Orłowska – ur. 26.09.1988 r. W roku 2012 dyplom licencjacki Plant.BioLab w pracowni Działań Interdyscyplinarnych prof.Grzegorza Klamana na ASP w Gdańsku oraz przy współpracy dr Anny Białej z Wydziału Genetyki Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku. Obecnie studentka 2 roku II st. kierunku Intermedia na Wydziale Rzeźby i Intermediów, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zajmuje się wideo, instalacjami, działaniami multimedialnymi, bioartem i performance. Interesują ją działania zarówno post konceptualne, jak i sztuka zaangażowana. Remiksując ze sobą różne media tworzy nowe konteksty. W 2014 roku I Nagroda Grand Prix w konkursie digital art now na Międzynarodowym Festiwalu Digital_ia 14 w Szczecinie. W 2013 roku otrzymała Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia dla studentów na rok akademicki 2013/2014, Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia dla studentów uczelni artystycznych i Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury dla najlepszego studenta I roku akademickiego 2012/13 kierunku Intermedia II st. na Wydziale Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 2013 roku członkini grupy artystycznej atelieR z Gdańska/Warszawy. Od 2014 roku członkini grupy filmowej ARTsight w Gdańsku.

Justyna Orłowska | Postrzyżyny | 2014
Technika: performance dokamerowy; obiekt wykonany techniką własną z włosów naturalnych i syntetycznych,sierści zwierząt, źdźbeł traw; fotografia
Projekt realizowany w Pracowni Działań Transdyscyplinarnych prof. G.Klamana, kierunku Intermedia, Wydziale Rzeźby i Intermediów, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Justyna Orłowska, Postrzyżyny
Dyplomy absolwentów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych w GGM
Wernisaż: 27 czerwca 2014 roku o godzinie 13.00
Wystawa potrwa do 4 lipca 2014 roku
Gdańska Galeria Miejska 1
ul. Piwna 27-29
Gdańsk

Dodaj komentarz