Tomasz Sikorski o V Biennale Form Przestrzennych w obiektywie

13 czerwca w Centrum Sztuki Galerii EL w Elblągu odbędzie się pokaz zdjęć i spotkanie z Tomaszem Sikorskim, dokumentalistą V Biennale Form Przestrzennych Kinolaboratorium, odbywającego się w Galerii EL w 1973 r. Prezentowany zbiór około 300 czarno-białych fotografii ukazuje przygotowania do V BFP w roku 1972 i unikalne, często pionierskie działania artystów.

Tomasz Sikorski, V Biennale Form Przestrzennych, spotkanie w Centrum Sztuki Galerii EL w Elblągu, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomasz Sikorski, V Biennale Form Przestrzennych, spotkanie w Centrum Sztuki Galerii EL w Elblągu, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piąta edycja Biennale Form Przestrzennych zorganizowana w dniach 16-21 czerwca 1973 r. w Elblągu. Podstawowym nurtem V Biennale miało być Kino-Laboratorium, przeznaczone dla artystów zainteresowanych problemami odnowy formy filmowej. Biennale miało charakter konfrontacji różnego rodzaju dyscyplin artystycznych: filmu eksperymentalnego, muzyki, poezji, twórczości plastycznej. Program przewidywał imprezy filmowe oraz przedstawienie aktualnych problemów, nurtów i dokonań polskich twórców. W trakcie trwania imprezy wyświetlono kilkadziesiąt filmów twórców polskich i zagranicznych. Projekcjom towarzyszyły występy grup muzycznych, teatralnych, akcje oraz wystąpienia o charakterze konceptualnym.

W trakcie Biennale zrezygnowano ze wszelkiego rodzaju nagród, klasyfikacji, honorariów i jurorów. Impreza była otwarta zarówno dla miejscowej publiczności, jak i wszystkich artystów, którzy mogli włączyć się w zorganizowane działania w każdej chwili. W imprezie wzięły udział środowiska i grupy artystyczne: Warsztat Formy Filmowej z Łodzi, Studio Eksperymentalne Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie, Studio Kompozycji Emocjonalnej z Wrocławia, Grupa w Składzie z Warszawy, Galeria Adres z Łodzi, ART – Laboratorium z Poznania, Grupa Remont z Warszawy, Gdańska Scena Eksperymentalna, Wielobranżowa Spółdzielnia Poetycka z Poznania, Studio Béla Balázs z Budapesztu. W Biennale wzięło udział także 30 indywidualnych twórców z Polski oraz kilkunastu z zagranicy, m.in. z Argentyny, Holandii, Hiszpanii, Kanady, Francji, Węgier i Szkocji.

Tomasz Sikorski (ur. 1953 w Warszawie) – artysta intermedialny, absolwent ASP w Warszawie (1979), prowadził m.in. Pracownię Dziekanka, interdyscyplinarny ośrodek artystyczno-edukacyjny ASP i Akademii Muzycznej w Warszawie (1979-87), pracownię Intermediów na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego (1992-2003). W latach 80. wykładał gościnnie w uczelniach artystycznych w USA. Od roku 2003 jest profesorem w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, gdzie prowadzi m.in. pracownię Działań Multimedialnych. W latach 2011-12 prowadził pracownię rzeźby na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Warszawie. Autor około 150 wystaw i pokazów indywidualnych. Brał udział w ponad 100 wystawach i prezentacjach zbiorowych. Wydał książkę Dzieło sztuki jako koan (2009) i Graffiti w Polsce 1940-2010 (2011).

Tomasz Sikorski
Spotkanie odbędzie się 13 czerwca 2014 roku o godzinie 19.00
Centrum Sztuki Galeria EL, krużganek
Elbląg

Dodaj komentarz