Kolejne spotkanie dla opowiadaczy w Lublinie

W czerwcu kolejne spotkanie z cyklu SŁOWODAJĘ – IA – MIASTO, organizowane przez Warsztaty Kultury w Lublinie. Tym razem spotkanie zatytułowane będzie [M]elpomene – Dreszczowe historie miasta.

Cykl spotkań SŁOWODAJĘ – IA – MIASTO (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cykl spotkań SŁOWODAJĘ – IA – MIASTO (źródło: materiały prasowe organizatora)

SŁOWODAJĘ – IA – MIASTO to cykl warsztatów organizowanych przez Warsztaty Kultury w Lublinie, których wspólnym tematem jest relacja pomiędzy ja miasto. Celem spotkań jest stworzenie grupy osób wyszkolonych w sztuce improwizowania opowieści, nawijania i zmyślania. Warsztaty skierowane są do młodzieży i dorosłych. Spotkania Opowiadaczy SŁOWODAJĘ  to wzajemnie uzupełniające się spotkania z osobami zajmującymi się szeroko pojętą sztuką słowa, zarówno mówionego, pisanego jak i śpiewanego.

Do przeprowadzenia warsztatów zaprosiliśmy gości mających bogate doświadczenie w niestandardowym używaniu słowa/narracji, ale przede wszystkim popularnych wśród młodzieży i znanych z mediów społecznościowych. Każdy z prowadzących został przyporządkowany do jednego z siedmiu bloków tematycznych, poświęconego jednej z muz:

 • czerwiec – [M]elpomene – Dreszczowe historie miasta – Dariusz Jeż
 • lipiec – pol[ I ]hymnia – Polifonia miasta – Sean Palmer
 • sierpień – k[A]liope – Odyseja Lubelska 2111 – Jarek Kaczmarek
 • wrzesień – kli[O] – Lublin fantastyczny – Krzysztof Florys
 • październik – terp[S]ychore – Gadajace ręce – Paweł Korbus
 • listopad – eu[T]erpe – Ja w mieście, ja w świecie – Marcel Galiński (Junior Stress)

Spotkania mają charakter warsztatowy z elementami grywalizacji. Efektem każdego z nich będzie gotowe do zaprezentowania mini dzieło. Cały cykl zamknie i podsumuje stworzony wspólnie film o nas i o mieście. Chcemy, aby spotkania SŁOWODAJĘ – IA – MIASTO stały się alternatywą dla innych form spędzania czasu a także dostarczyły uczestnikom nowych umiejętności.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują wcześniejsze zapisy.

 • [M]elpomene – Dreszczowe historie miasta

Spotkanie zakłada zmyślenie, zapisanie i opowiedzenie starych i nowych historii z mojego miasta. Wzorem staną się opowieści z dreszczykiem takich autorów jak: Edgar Allan Poe, Joseph Conrad, William Austin, Washington Irving, Arthur Conan Doyle, a być może osobiste doświadczenia prowadzącego. Na to spotkanie zaproszony został Dariusz Jeż, aktor obdarzony niezwykłym poczuciem humoru, posiadający lekkość i umiejętność sztuki opowiadania historii dreszczowych, z włączeniem gestu, ruchu scenicznego, stopniowania emocji, metody włączania słuchaczy w opowieść, interakcji. Podczas warsztatów praca skupi się na stworzeniu i opowiedzeniu jak najbardziej dreszczowych historii miasta.

Dariusz Jeż – aktor, animator kultury. Wychowywał się w rozbitej rodzinie w nieco szemranym środowisku. Siłą zdobywał swoje miejsce w świecie. Napadał na banki, wyłudzał kredyty, siedział za haracze. Jego życie odmienił teatr. Dariusz Jeż jest aktorem lubelskiej Sceny Prapremier InVitro. Historia jego życia stała się inspiracją między innymi do scenariusza spektaklu Łukasza Witt-Michałowskiego Zły. Współpracuje ze Sceną prapremier InVitro, NeTheater, reżyserami: Joanną Lewicką, Pawłem Passinim, Łukaszem Witt-Michałowskim.

 • pol[I]hymnia – Polifonia miasta

Spotkanie z mistrzem beatboxingu oraz twórcą eksperymentalnego chóru Gre Badanie. Beatbox jest sztuką rytmicznego naśladowania dźwięków np. instrumentów perkusyjnych, skreczy oraz wielu innych odgłosów za pomocą narządów mowy. Mimo, że najczęściej kojarzy się z hiphopem, nie jest przyporządkowany do konkretnego gatunku muzycznego. Można go wykorzystać, tworząc dowolny rodzaj muzyki – od reggae, poprzez jazz, funk, aż do elektro i drum’n'bassu. Można posłużyć się beatboxem do stworzenia miejskiej opery, utworu chóralnego na głosy i opowieści miasta, których twórcami i wykonawcami będą uczestnicy spotkania. Prowadzący, Sean Pom Palmer, czasem pojawia się w Lubelskim Lesie jako Rapujący Niebieski Zając.

Sean Pom Palmer – brytyjski aktor, wokalista i beatboxer, który mieszka w Polsce. Współpracował m. in z Tomaszem Stańko, Niewinnymi Czarodziejami, Envee, Chocolate Moose, Zero db, Sistars, Mariką, Miką Urbaniak, Nuno, Break Da Funk, Ojcem Karolem, Spike’ m, Papa Zurą, i Soul Service Dj Crew. Założyciel i dyrektor eksperymentalnego chóru Gre Badanie.

 •  k[A]liope – Odyseja Lubelska 2111

W trakcie spotkania powstaną opowieści nie zmyślone, choć nierzeczywiste. Obraz miasta przyszłości, do którego dotrzemy rozpoczynając fantastyczną wędrówkę od lubelskich ulic, bram, wież i zakamarków. Spotkanie z przedstawicielem sztuki storrytellingu Jarkiem Kaczmarkiem, wraz z którym uczestnicy warsztatów będą konstruować i budować Miasto Przyszłości, szukając we współczesnym Lublinie tropów i znaków otwierających wyobraźnię na jeszcze niewynalezione wynalazki, niezaprojektowane budowle, nierozpoznane mody i obyczaje. Stworzone przez nas miasto – opowiemy, zobrazujemy, zagramy i wyśpiewamy.

Jarek Kaczmarek – opowiadacz, gitarzysta, autor opowiadań, muzyki i tekstów piosenek, animator kultury. W swoich projektach artystycznych poszukuje opowieści współczesnej, zderzenia tradycyjnej formy opowiadania z tematyką dotykającą współczesnej wyobraźni. Organizator wydarzeń artystycznych w przestrzeni miejskiej. Prowadzi warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych, współpracując m.in. z Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego,  Narodowym Centrum Kultury, Centrum Edukacji Obywatelskiej.  Członek Stowarzyszenia Opowiadaczy Grupa Studnia O.

 • kli[O] – Lublin fantastyczny

To odkrywanie historii, questing fantastyczno-historyczny dzielnicy Centrum, zakłada stworzenie gry miejskiej opartej na metodologii Valley Quest. Questing to metoda odkrywania dziedzictwa miejsca polegająca na tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi można wędrować, kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach. Kolejne miejsca na trasie odnajduje się poprzez znalezienie odpowiedzi na zagadkę i wyszukanie w terenie odpowiadającego jej miejsca. Do udziału w tworzeniu i rozwijaniu questów zaprasza się osoby znające region, mające zarówno naukową wiedzę specjalistyczną, jak i wiadomości na temat historii, legend czy lokalnych anegdot. Do stworzenia questa dzielnicy Centrum zaprosimy specjalistę w zakresie questów Krzysztofa Florysa.

Krzysztof Florys – trener questingu, konsultował i współtworzył ponad 90 questów. Absolwent geografii społeczno-ekonomicznej. Interesuje się przestrzenią turystyczną i zachodzącymi w niej zjawiskami. Aktywny przewodnik świętokrzyski i beskidzki, pilot wycieczek oraz instruktor krajoznawstwa. Realizuje projekty związane z turystyką dziedzictwa oraz zrównoważonym transportem. Wierzy w potencjał pozornie nieciekawych i nieodkrytych miejsc, którym pomaga jako trener questingu. W latach 2007-2011 związany z Zielonymi Szlakami Greenways. Specjalizuje się w kreowaniu produktu ekoturystycznego, zakładającego harmonijne współgranie elementów kulturowych, przyrodniczych oraz społecznych. Autor koncepcji kilku sieci tras turystycznych, badań i opracowań turystycznych. Znakarz szlaków.

 •  terp[S]ychore – Gadające ręce

To zabawa gestem, to performance, to mówiące ręce. Spotkanie odnoszące się bardziej do formy ekspresji jaką jest ciało niż słowo. Gest ciała łączony będzie z materią i sytuowany w czasie i przestrzeni dla sformułowania odpowiedniego dla każdego uczestnika przekazu. Spotkanie będzie wprowadzeniem do posługiwania się językiem sztuki lokującym się na pograniczu performance, instalacji, video i teatru, pracy z ciałem aktora teatru fizycznego i tancerza. Każdy z uczestników będzie miał okazję do stworzenia własnej wypowiedzi artystycznej według zasady i w formie najbardziej mu odpowiadającej. Spotkanie obejmie prace grupowe i indywidualne.

Paweł Korbus – urodzony w 1983 roku, absolwent Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, dyplom Performance Patriotyczny uzyskał w 2007 roku w Instytucie Sztuk Pięknych, w pracowni rzeźby profesora Adama Myjaka. Artystę wyróżnia umiejętność sięgania po różne formy ekspresji, praca na pograniczu sztuk. Posiada umiejętności zarówno w pracy artystycznej jak i warsztatowej. Zajmuje się wideo, rzeźbą, rysunkiem i performance. Scenograf i aktor Teatru Chorea.

 • eu[T]erpe – Ja w mieście, ja w świecie

To subiektywna wypowiedź każdego z uczestników spotkania, to próba określenia relacji pomiędzy ja a miasto, to refleksja na temat roli, jaką każdy odgrywa, to próba wypowiedzenia się na temat ja w świecie. To spotkanie z artystą, który potrafi mówić o, często bolesnej, rzeczywistości, artystą zaangażowanym w sprawy społeczne. Do tej części zaprosiliśmy muzyka i wokalistę – Marcela Galińskiego, aka Junior Stress, którego utwory wyróżnia nie tylko warstwa muzyczna, ale przede wszystkim tekstowa. Zabawa muzyką, słowem, improwizacja, poetyka to czynniki które decydowały przy zaproszeniu prowadzącego. Wynikiem spotkania będą subiektywne, dramatyczne, samodzielnie stworzone i wykonane przez uczestników utwory tekstowo muzyczne.

Marcel Galiński (Junior Stress) – to wokalista mocno związany ze swoim miastem – Lublinem. W twórczości wyróżnia się poetyckim warsztatem oraz lekkością w przekazywaniu emocji i spostrzeżeń bardzo adekwatnych do obecnych czasów i pokolenia, które reprezentuje.  Członek sound systemu Love Sen-C Music oraz formacji Geto Blasta. Współpracował z takimi wykonawcami jak: Lech Janerka, Sidney Polak, Bas Tajpan, Bob One, EastWest Rockers, Grubson, Hemp Gru, JWP, Marika, Mesajah, Miuosh, Natural Dread Killaz, De Mono.

Cykl Spotkań Opowiadaczy SŁOWODAJĘ – IA – MIASTO
Spotkanie [M]elpomene – Dreszczowe historie miasta, odbędzie się w następujących terminach:
14 i 15 czerwca 2014 roku, od godziny 11.00 do 15.00
21 i 22 czerwca 2014 roku, od godziny 11.00 do 15.00
Warsztaty Kultury
ul. Grodzka 5a
Lublin

Dodaj komentarz