Od zmierzchu do świtu. Noc Kupały w Nowym Porcie

CSW Łaźnia w Gdańsku zaprasza na Noc Kupały, która odbędzie się 21 czerwca przy nabrzeżu Martwej Wisły w Nowym Porcie.

Drewnofromlas, Noc Kupały, Nowy Port, CSW Łaźnia (Źródło: materiały prasowe organizatora)

Drewnofromlas, Noc Kupały, Nowy Port, CSW Łaźnia (Źródło: materiały prasowe organizatora)

Już po raz drugi w Nowym Porcie na nabrzeżu Martwej Wisły odbędą się obchody najkrótszej nocy w roku – Nocy Kupały. Od zmierzchu do świtu będzie można oczekiwać na początek astronomicznego lata plotąc wianki, gotując przy ognisku, słuchając muzyki i oglądając pokazy filmowe. Zachłyśnijmy się wiec muzyką, śpiewem i tańcem, szukajmy kwiatu paproci i wspólnie poczekajmy, aż nadejdzie Nowy Dzień.

Drewnofromlas to pięcioosobowy skład z trójmiasta [aga (głos), milo (gitara/space echo), orz (bas), jay (perkusja), mruslee (dub/fx)], którego przekornie zatytułowany debiut – wydany w formatach CD, LP, MP3, utknął na ripicie w niejednym odtwarzaczu, przykleił się do talerzy wielu gramofonów, zachwycił/zadziwił/zatrwożył recenzujących.

Uwolnieni od zbieranego przez prawie 6 lat dobytku to pierwsza długogrająca płyta podsumowująca okres 2006-2012], stali się wysokoprzepływowym medium dla świeżego strumienia. Nowe, zaskakujące utwory, częściowo zarejestrowane już w tartakstudio, ujawniają na koncertach, testując wierną publiczność wychowaną na szlagierach.

Drewnofromlas, Noc Kupały, Nowy Port, CSW Łaźnia (Źródło: materiały prasowe organizatora)

Drewnofromlas, Noc Kupały, Nowy Port, CSW Łaźnia (Źródło: materiały prasowe organizatora)

Sierociniec. Laura spędziła dzieciństwo dorastając w sierocińcu. Teraz jako trzydziestoletnia kobieta powraca w rodzinne strony wraz z mężem Carlosem i siedmioletnim synkiem, Simonem. W starym i zaniedbanym sierocińcu postanawia stworzyć ośrodek dla dzieci niepełnosprawnych. Nowy dom i tajemnicza okolica, oraz ciężka choroba pobudzają wyobraźnię jej syna. Chłopiec wymyślać nieprawdopodobne opowieści o wyimaginowanych przyjaciołach których tylko on widzi. Sytuacja ta zaczyna bardzo niepokoić Laurę, tym bardziej, że przywołuje echa dawno zapomnianych, dręczących wspomnień z jej własnego dzieciństwa. Jest przekonana, że coś przerażającego kryje się w murach starego domu. Coś, co tylko czeka, by się ujawnić i wyrządzić ogromną krzywdę jej bliskim, za wszelka cenę pragnie chronić rodzinę i odkryć co tak naprawdę czai się w zakątkach mrocznego sierocińca…

Sztuka Znikania. Nieznana historia haitańskiego kapłana wudu, Amona Frémona, który na zaproszenie Jerzego Grotowskiego w 1980 roku odwiedził Polską Rzeczpospolitą Ludową. Polska była dla Amona dziwnym miejscem. Ludzie zachowywali się inaczej – godzinami stali w kolejkach, jakby chcieli pobyć razem, ale wcale ze sobą nie rozmawiali. Odprawiali dziwne rytuały na wielkich stadionach. Deszcz padał tu głośniej, jak w kraju ogłuchłych ludzi, a zimą z nieba leciała zła, biała woda niegasząca pragnienia. Amon obserwując wydarzenia stanu wojennego przywołuje, podobnie jak Adam Mickiewicz w “Dziadach”, duchy przodków. Odprawia ceremonię voodoo, aby uwolnić Polaków od złych mocy. Rozpoczyna się bój, w którym żywi i umarli jednoczą się we wspólnej walce. Duch polskiego romantyzmu łączy się z haitańskim Loa, dokładnie tak, jak 200 lat temu w czasie wielkiej rewolucji na Haiti. Sztuka znikania, nowy film twórców nominowanego do Oscara Królika po berlińsku, jest spojrzeniem na czasy socjalizmu oczami przybysza z zupełnie innej kultury.

Program:

  • 18.00 – 19.30 – Wegański Grill (Kolektyw Samo Dobro)
  • 19.30 – 21.00 – Warsztaty plecenia wianków (Prulla)
  • 21.30 – 22.30 – Koncert Drewnofromlas
  • 22.45 – 2.00 – plenerowe pokazy filmowe
  • Sierociniec | 2007 | 105‘ | Hiszpania, Meksyk | reż. Huan Antonio Bayona
  • Sztuka znikania | 2013 | 52′ | Polska | reż. Bartosz Konopka, Piotr Rosołowski

Od zmierzchu do świtu. Noc Kupały w Nowym Porcie.
Wydarzenia odbędą się 21 czerwca 2014 roku od godziny 18.00 do 2.00
Nabrzeże Martwej Wisły w Nowym Porcie, ul. Starowiślna
Gdańsk

Dodaj komentarz