• 2014-06-11

Członkowie ŁTF w przestrzeni czasu

Od 10 czerwca w Galerii Fotografii im. Eugeniusza Hanemana w Łodzi będzie można oglądać wystawę prac członków Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego pt. Czas.

Fot. Ryszard Sąsiadek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Ryszard Sąsiadek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorzy: Hassan Abbas, Paweł Buczek, Tomasz Desperak, Sławomir Grzanek, Tomasz Grzeszczak, Zbigniew Januszek, Jolanta Kluczyńska, Franciszek Kluczyński, Maciej Kossowski, Miłosz Krajewski, Witold Krymarys, Wojciech Krysztofiak, Piotr Kuczyński, Krzysztof Kurowski, Witek Kurowski, Michał Małkiewicz, Michał Matuszak, Jacek Migdał, Marcin Nowak, Mariusz Nowicki, Michał Pabich, Marcela Paniak, Piotr Pardus, Cezary Pecold, Dobrawa Rutkowska,Ryszard Sąsiadek, Marcin Świniarski, Krzysztof Tomaszewski, Piotr Tomczyk, Maria Tymińska, Zofia Warzyńska, Tadeusz Wijata, Izabela Zielińska, Adam Zieliński, Krzysztof Ziętkowski.

Cisza ciszy – nie słyszy… Czas nie czuje czasu… Bolesław Leśmian, z którego wiersza pochodzi ten cytat, dotknął w nim tematu wręcz niewysławialnego. Czas. Od wieków nurtuje naukowców i artystów. Temat rzeka, którą ludzkość próbuje forsować w każdym pokoleniu. Z fotografią kwestia czasu jest związana w sposób szczególny. Na wielu płaszczyznach. Zaczynając od amatorskich podstaw techniki, kończąc na konceptualnych projektach oderwanych od rzeczywistości akademików. Zaczynając od ustawienia migawki, kończąc na archiwalnej obróbce odbitek. Fotografia, jako wyjątkowy gatunek sztuki, potrafi zbliżyć się do płynącego czasu. (…) Czas można opisać jedynie przez pokazanie własnej reakcji na jego istotę. Tu właśnie przychodzi pora na artystę. Na pokazanie własnych uczuć i emocji, które wiążą się z płynącym czasem.

Członkowie ŁTF postanowili zmierzyć się z tematem czasu. Nadesłane przez nich prace dobitnie pokazują jak szerokie jest spektrum pytań zadawanych sobie w obliczu tej kwestii. Bo przecież każda wrażliwa osoba, wcześniej czy później, zada sobie pytanie dotyczące upływającego czasu, prawda? Prezentowane na naszej wystawie zdjęcia zrobili autorzy w różnym wieku. Osoby młode i starsze. Ci którzy patrzą w przyszłość i ci, którzy rozliczają się już powoli z mijającym życiem. Ich zdjęcia połączone wspólnymi ścianami jednej galerii dają mocny wgląd w aktualną kondycję naszej grupy. Choć wystawa jest różnorodna – tak jak, jak różnorodna jest grupa osób skupionych w Łódzkim Towarzystwie Fotograficznym – zdjęcia mają jednak pewien wspólny mianownik. Nieczęsto trafiają się tu wypowiedzi tak osobiste i zarazem tak uniwersalne.Dla mnie ta wystawa jest jasnym punktem na liście zbiorowych wystaw Towarzystwa. Czy stanie się ważnym klasykiem? Czas pokaże…

Wojtek Tkaczyński

Czas
Wystawa towarzysząca Fotofestiwalowi 2014
Wernisaż: 10 czerwca 2014 roku, godz. 18.30
Wystawa potrwa do 23 czerwca 2014 roku
Galeria Fotografii im. Eugeniusza Hanemana, ul. Piotrkowska 102
Łódź

Dodaj komentarz