• 2014-06-10

Z dedykacją dla wszystkich wariatów świata

14 czerwca w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu odbędzie się pokaz spektaklu Wariat i zakonnica w reżyserii Marioli Ordak-Świątkiewicz.

„Wariat i zakonnica" (źródło: mat. prasowe)

„Wariat i zakonnica" (źródło: mat. prasowe)

Przedstawienie powstało na podstawie dramatu Witkacego, dedykowanego wszystkim wariatom świata, w którym prym wiodą szaleństwo i namiętność. Nie jest wierną adaptacją sztuki, jedynie wariacją na temat obłąkania i miłości pełnej żądz, rozgrywających się w domu wariatów. To tutaj tytułowy wariat – demoniczny poeta Mieczysław Walpurg uwodzi młodziutką zakonnicę, siostrę Annę, która trafiła do zakonu po samobójczej śmierci kochanka. Artystą targa pragnienie unikalności, czuje nienasycenie formą, którego szuka w perwersji i obłędzie. Uzdrowieniem i ratunkiem dla kompleksów Walpurga staje się miłość do siostry Anny, dzięki której odzyskuje on energię życiową. Pytanie tylko, czy ta energia jest bezpieczna dla innych, czy z szaleństwa można się wyleczyć… i kto tak naprawdę jest szalony…

Wariat i zakonnica jest inscenizacją ascetyczną, zarówno w warstwie scenograficznej, jak i aktorskiej. Witkacowskie postaci wariata, psychiatry i psychoanalityka gra jeden aktor. Taka oszczędność, wbrew pozorom, pozwala lepiej zrozumieć fenomen Witkacego i jego teorię Czystej Formy, wydobyć absurd i groteskę, a także dostarczyć widzowi niepokojów i przeżyć metafizycznych, do czego dążył w teatrze Witkacy.

Wariat i zakonnica wg Stanisława Ignacego Witkiewicza
adaptacja i reżyseria: Mariola Ordak-Świątkiewicz
scenografia i kostiumy: Jan Polívka
muzyka: Krzysztof Figurski
obsada: Natalia Wieciech, Zbigniew Koźmiński
14 czerwca 2014 r., godz. 18.00
Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu

Dodaj komentarz