Lang leb muzik!

11, 18 i 25 czerwca w warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich odbędą się pokazy filmowe poświęconych muzyce żydowskiej zatytułowane Lang leb muzik.

„Punk Jews” reż Jesse Zook Mann (źródło: materiały prasowe)

„Punk Jews” reż Jesse Zook Mann (źródło: materiały prasowe)

W Biblii Hebrajskiej pojawiają się opisy ponad trzydziestu różnych instrumentów muzycznych. Już setki lat przed naszą erą żydowscy muzycy grali na harfie, kitarze i cymbałach, ale przede wszystkim śpiewali. Zwłaszcza po zburzeniu Drugiej Świątyni, kiedy muzyka instrumentalna została na pewien czas zakazana. Wtedy też Żydzi rozproszyli się po świecie i w dźwiękach obok dawnych wpływów Mezopotamii i Egiptu pojawiły się wpływy muzycznej kultury krajów diaspory, religijnej i świeckiej. Współczesna muzyka żydowska to tryskająca energią mieszanka tradycyjnych chasydzkich pieśni, melodii klezmerskich, zachodniej klasyki, rapu i jazzu, niezwykła przestrzeń ponadnarodowego i ponad etnicznego porozumienia.

Wstęp wolny.

Program:

  • 11 czerwca, godz. 19.00 Punk Jews, reż. Jesse Zook Mann, 2012, dok., 56 min. Chasydcy punkowcy, uliczni performerzy jidysz, afroamerykańscy aktywiści, żydowscy kontestatorzy łamiący stereotypy i zastanawiający się nad żydowską tożsamością w dobie swobodnego przepływu zarówno twórczych, jak i destrukcyjnych energii. Radykalna grupa the Sukkos Mob, hip hopowy skład Y-Love i Yishai – frontman Moshiach Oi to tylko niektóre postacie niezwykłej zbiorowości, którą przestawiają twórcy Punk Jews.
  • 18 czerwca, godz. 19.00 The Socalled Movie, reż. Garry Beitel, dok, 88 min. You Are Never Alone śpiewa Josh Dolgin aka Socalled, mieszkający w Montrealu muzyk, filmowiec i rysownik. Swoich wyjątkowym stylem będącym mieszanką hip-hopu, rapu, funk i muzyki klezmerskiej uwiódł miliony fanów na całym świecie i został okrzyknięty Jamesem Brownem w wersji jidysz.
  • 25 czerwca, godz. 19.00 Sabbath in Paradise, reż. Claudia Heuermann, 1998, dok. 80 min. Film niemal na bieżąco dokumentujący muzyczną awangardę Nowego Jorku z początku lat 90. XX wieku. Gwiazdy jazzu, muzyki improwizowanej i klezmerskiej z Johnem Zornem i Frankiem Londonem na czele opowiedzą między innymi o swoich spotkaniach w wytwórni Tzadik Records, skupiającej przede wszystkim muzyków wykonujących muzykę awangardową i eksperymentalną – opartą na korzeniach muzyki żydowskiej, aszkenazyjskiej i sefardyjskiej, religijnej i świeckiej. Film nigdy nie pokazywany w Polsce.

Kopia filmu Punk Jews udostępniona dzięki uprzejmości The National Center for Jewish Film. Kopie filmów The Socalled Movie oraz Hava Nagila wraz z polskimi wersjami językowymi dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Żydowskie Motywy.

Lang leb muzik!
11, 18 i 25 czerwca 2014 roku, godz. 19.00
Muzeum Historii Żydów Polskich
Warszawa

Dodaj komentarz