Fignacy – super oferta w Gdańskiej Galerii Miejskiej

Od 6 czerwca w Gdańskiej Galerii Miejskiej w ramach cyklu wystaw dyplomów absolwentów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych można oglądać wystawę prac Filipa Ignatowicza pt. Fignacy – super oferta.

Filip Ignatowicz, „Fignacy – super oferta” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Filip Ignatowicz, „Fignacy – super oferta” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fignacy – super oferta to przedłużenie, rozwinięcie, errata, suplement, słowem ciąg dalszy mojego projektu dyplomowego, w którym to w pewien sposób z artysty stałem się firmą, korporacją, instytucją. Wystawę zamieniłem w ofertę i prezentację produktów. A wernisaż i obrona pracy stała się mistyfikacją i otwarciem fikcyjnego hipermarketu w przestrzeni Pasażu Wielkiej Zbrojowni, w której to niegdyś znajdował się sklep typu dyskont. Swoją pracą podpisuję się pod tezą, która diagnozuje sposób funkcjonowania współczesnych ludzi jako społeczeństwa konsumpcyjnego. (…)

Jedną z prac na mojej wystawie jest ogromne monidło. Człowiek, który znajduje się w środku, z zewnątrz wygląda jak opakowany produkt, towar. Moim zdaniem ludzie dzisiaj noszą takie pudełka na co dzień, nie są one jednak widoczne gołym okiem w przestrzeni. Być może galeria sztuki i galeria handlowa zbliżają się do siebie jeszcze bardziej, a granica między sztuką a produktem zaciera się. Dlatego też mogę sobie pozwolić na realizację, która w zasadzie jest ofertą, prezentacją moich produktów. Prac, obiektów, w pewnym sensie produktów zaangażowanych i absolutnie autorskich. A także na zaprezentowanie działań związanych z tematem konsumpcji, które pozwoliłem sobie popełnić na terenie prawdziwych przestrzeni handlowych.

Filip Ignatowicz

Filip Ignatowicz – urodził się w 30.11.1990 roku w Gdańsku. Studia na wydziale malarstwa tutejszej Akademii Sztuk Pięknych rozpoczął w 2009 roku. W trakcie studiów uczęszczał do: Pracowni Malarstwa prof. Henryka Cześnika, Pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej prof. Roberta Florczaka, Pracowni Intermedialnej prof. Witosława Czerwonki, Pracowni Rysunku prof. Marii Targońskiej, Pracowni Podstaw Malarstwa prof. Józefa Czerniawskiego.

W roku akademickim 2012/2013 i 2013/2014 otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów uczelni artystycznych za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej. W maju 2013 roku zdobył tytuł Najlepszego Studenta Województwa Pomorskiego w Konkursie o nagrodę Czerwonej Róży 2013. Jest także dwukrotnym stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego: w roku 2012/2013 oraz 2013/2014, stypendystą Marszałka Województwa Pomorskiego i wielokrotnym stypendystą Prezydenta Miasta Gdańska oraz Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Przez 5 lat studiów brał udział w ponad 70 wystawach (w tym indywidualnych, międzynarodowych, zbiorowych oraz na festiwalach), zdobył ponad 30 nagród i wyróżnień w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach artystycznych, stworzył ponad 130 realizacji wideo-filmowych, brał udział w powstawaniu 5 spektakli teatralnych tworząc do nich wideo-scenografie oraz elementy multimedialne (między innymi dla Teatru Muzycznego w Gdyni, Studium Wokalno-Aktorskiego oraz Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku), zdobył 11 różnych stypendiów i stworzył niezliczone ilości obrazów oraz form malarskich. W 2014 roku obronił pracę dyplomową na ocenę celującą. Pracę teoretyczną pod tytułem Mistyfikacja, manipulacja i obiekt – czyli o sztuce w społeczeństwie konsumpcyjnym napisał pod opieką dr Katarzyny Prajzner. Natomiast pracę praktyczną pod tytułem Produkcja, komercjalizacja i HYPE – czyli o konsumowaniu sztuki wykonał pod opieką prof. Henryka Cześnika, prof. Witosława Czerwonki oraz dr hab. Roberta Florczaka.

Filip Ignatowicz, Fignacy – super oferta
Wernisaż: 6 czerwca 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 15 maja 2014 roku
Gdańska Galeria Miejska 1
ul. Piwna 27-29
Gdańsk

Dodaj komentarz