Erwin Sówka – Sztukmistrz ze Śląska w Olsztynie

Od 12 czerwca w sali głównej BWA w Olsztynie będzie można oglądać wystawę prac Erwina Sówki pt. Sztukmistrz ze Śląska.

Autor pracy: Erwin Sówka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Erwin Sówka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przez całe lato w sali głównej BWA w Olsztynie oglądać będzie wystawę retrospektywną Erwina Sówki, przygotowaną we współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach. Erwin Sówka to jeden z najwybitniejszych współczesnych artystów nieprofesjonalnych, prymitywista ze Śląska, ostatni z malarzy ze złotego okresu tzw. Grupy Janowskiej – koła malarzy amatorów skupionych od połowy lat 50. XX wieku przy KWK Wieczorek. Sówka to artysta opisywany w literaturze, bohater filmów dokumentalnych i fabularnych, w tym popularnego kilka lat temu dzieła Lecha Majewskiego Angelus.

Bardzo charakterystyczne i oryginalne malarstwo Sówki, inspirowane między innymi mitologią Wschodu, teozofią, ale także Biblią, bardzo często osadzone jest w realiach pejzażu śląskiego. Sówka nawiązuje zarówno do historii jak i do współczesności, a na jego obrazach można zobaczyć obok siebie fantastyczne postaci w odrealnionej scenerii jak i mieszkańców blokowiska.

Zainteresowanie plastyką nieprofesjonalną przechodzi obecnie swój renesans. Na całym świecie organizowane są wystawy, konferencje, sympozja poświęcone sztuce nazywanej naiwną, art. brut czy outsider art. Na tym tle bardzo wyraziście zaznacza się działalność europejskie muzea i galerie zajmujące się promocją tejże sztuki. Pozycję tą potwierdza fakt, że w nowo budowanym Muzeum Śląskim na ponad 5000m2 prezentowana będzie jedyna w Muzeum Śląskiego w Katowicach, które jako jedyna instytucja z Polski zostało wymienione w publikacji On the map. Exploring European Outsider Art, prezentującej najważniejsze Polsce stała ekspozycja plastyki nieprofesjonalnej oparta na kolekcji Działu Plastyki Nieprofesjonalnej, uważanej za najbardziej reprezentatywną w Polsce.

Wystawa monograficzna poświęcona twórczości Erwina Sówki, jednego z najbardziej znanych w Polsce i na Świecie katowickiego malarza wywodzącego się z legendarnej Grupy Janowskiej, organizowana w Muzeum Śląskim w Katowicach zainaugurowała cykl prezentacji klasykom śląskiej sztuki naiwnej. Było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce.

Trudne do jednoznacznego zdefiniowania prace malarza znajdują się w zbiorach wielu polskich i zagranicznych muzeów oraz w zbiorach prywatnych na całym świecie. Teraz wystawę oglądać będzie można w Olsztynie. Na wystawie w BWA zobaczymy przeszło 130 obrazów tego artysty. Prezentowane będą prace początkowe i te ostatnie, prace ukazujące wszystkie cykle tematyczne od postaci Świętej Barbary i ilustracji do Księgi Rodzaju, poprzez fascynacje kulturą i wierzeniami wschodu, aż po śmiałe czasami erotyki. Nie zabraknie też wizerunków szczególnie umiłowanego przez Sówkę Nikiszowca – a zatem będzie to pełne spektrum twórczości malarza i kompleksowa prezentacja jego dzieł.

Kurator: Sonia Wilk
Współpraca: Muzeum Śląskie w Katowicach

Erwin Sówka, Sztukmistrz ze Śląska
Wernisaż: 12 czerwca 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 31 sierpnia 2014 roku
Sala główna BWA w Olsztynie

Dodaj komentarz