• 2014-06-10

Już za kilka dni rusza 2. Big Book Festival

Wkrótce rusza dwudniowe święto entuzjastów czytania – międzynarodowy Big Book Festival, całkowicie otwarty i tworzony wspólnie z publicznością. 14 i 15 czerwca w kilkunastu miejscach Warszawy odbędzie się 50 wydarzeń z udziałem 150 gości: pisarzy, artystów, naukowców i ekspertów z Polski i świata.

Big Book Festival 2014, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Big Book Festival 2014, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Druga edycja Dużego Festiwalu Książki zawraca czas. Tym razem towarzyszy mu hasło Tyłem do przodu!. – Bo jeśli już udawać się w przyszłość, to tylko z niedzisiejszą klasą. A jeśli rozmawiać, to kulturalnie i z polotem – mówi Anna Król, dyrektor festiwalu. – Przez dwa dni Warszawa będzie wielką i otwartą czytelnią. Książki i zawarte w nich opowieści są dobrym powodem do tego, żebyśmy stawiali pytania i dyskutowali, pięknie się różniąc albo spotykając w pół drogi. Nasz festiwal to czas wspólny i przestrzeń do rozmów, za którymi chyba dziś wszyscy tęsknimy.

Wśród niezwykłych osobowości festiwalu są m.in.: norweski pisarz Karl Ove Knausgård, czeski ekonomista Tomáš Sedláček, szwedzki komik i prowokator Jonas Gardell, brytyjski publicysta Steven Poole, chorwacka poetka Dorta Jagić, a także polscy goście: Leszek Balcerowicz, Sylwia Chutnik, Wojciech Jagielski, Ignacy Karpowicz, Lidia Ostałowska, Tymon Tymański, Ziemowit Szczerek, Andrzej Wajda, Jakub Gierszał, Łukasz Simlat i wielu innych.

W programie festiwalu są spotkania stacjonarne i chodzone, dowcipne i poważne, interaktywne, stworzone do wspólnego przeżywania. Czytamy i rozmawiamy tam, gdzie nikt się tego nie spodziewa, czyli na Dworcu Warszawa Śródmieście, na schodach ruchomych przy trasie W-Z, w barze mlecznym, w zakładach fryzjerskich i ponad stuletnim Hotelu Bristol, a także na ulicach i w kolejce podmiejskiej. Wszystkie spotkania są otwarte dla publiczności.

W tym roku program festiwalu to dziewięć bloków tematycznych: Tranzyt, Miasto Kobiet, Słowa i Słówka, Ćwiczenia terenowe, Giganci literatury, Świat i ludzie, Taka piękna historia, Dla małych i dużych, Literatura dla kucharek.

Pięć głównych wydarzeń Big Book Festival 2014:

  • Ścieżka dźwiękowa transformacji. Agnieszka Szydłowska i Rafał Księżyk uruchamiają dźwiękową taśmę wspomnień. Razem z Tymonem Tymańskim przypominają przeboje lat 90., teledyski made in Poland, ciuchy z epoki i wpadki pierwszych nadwiślańskich menedżerów. Wrócą hity i kity, a z nimi wzruszenie i poczucie obciachu. Dom Towarowy Braci Jabłkowskich, ul. Bracka 25, sobota 14 czerwca, 14.00-16.00
  • Iwaszkiewicza sprawy osobiste. Sześciogodzinny maraton literacki z udziałem gwiazd. Dwanaście utworów znakomitego autora w interpretacji aktorów, muzyków, polityków i dziennikarzy. Czytanie w górze, na dole i po drodze – w duetach i tercetach, w scenerii najstarszych schodów ruchomych w Polsce. Od Opowiadania z psem i Panien z Wilka do Mapy pogody i Tataraku. Czytają: Jakub Gierszał, Krystyna Czubówna, Tomasz Sekielski, Agnieszka Więdłocha i wielu innych. Schody ruchome przy trasie W-Z, Krakowskie Przedmieście 87/89, sobota 14 czerwca, 18.00-00.00.
  • Retropiknik w Stawisku. Ze specjalnym festiwalowym biletem można pojechać kolejką WKD w przeszłość. W rezydencji Iwaszkiewiczów na Stawisku w Podkowie Leśnej ożyje atmosfera dawnych pikników i herbatek. Gramy w badmintona i krokieta, serwujemy smakołyki z lat 30. Zaś wszystkowiedzący iwaszkiewiczolodzy zdradzają sekrety czterech pokojów. Stroje z epoki mile widziane. Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku, ul. Gołębia 1, Podkowa Leśna, niedziela 15 czerwca, 12.00.-15.00
  • W samo południe. Spotykamy się, by pobić ustanowiony przed rokiem rekord świata w liczbie osób czytających razem na wolnym powietrzu. Przyjdź z książką, podręcznikiem, kawałkiem gazety, opakowaniem proszku do prania, smartfonem albo elektronicznym czytnikiem. Albo wypożycz książkę z festiwalowej biblioteki. Zarejestruj się, usiądź wygodnie i czytaj z nami. Pasaż Wiecha, ul. Chmielna, niedziela 15 czerwca. Rejestracja od 11.00, czytamy 12.00-12.30
  • Polska od nowa. Jedyna wystawa archiwów społecznych współtworzona przez Ośrodek KARTA i publiczność Big Book Festival. Pierwsze półrocze 1989 r. – Polska się zmienia. Pękają granice, rusza Okrągły Stół i wolna prasa. Co myślą, czują i mówią ludzie, gdy zaczyna się wolność? Opowieść o triumfie, zmęczeniu i nadziei zapisana w gazetach, zdjęciach, plakatach, filmach i wypowiedziach. Dodaj do wystawy swoją pamiątkę z rodzinnych archiwów, prześlij skan: tranzyt@big-book.pl. Dom Towarowy Braci Jabłkowskich, sobota-niedziela, 14 i 15 czerwca, 11.00-18.00

Organizatorem Big Book Festival jest Fundacja Kultura nie boli. Festiwal wspiera około 50 partnerów – instytucji i organizacji społecznych, publicznych oraz prywatnych. Partnerami literackimi są: Iskry, Dom Wydawniczy PWN, GW Foksal oraz Wydawnictwo Literackie.

2. Big Book Festival
Festiwal odbędzie się w dniach od 14 do 15 czerwca 2014 roku
Warszawa

Dodaj komentarz