Wiesław Grzegorczyk – plakaty z kolekcji Włodka Orła

Do 12 czerwca w ramach 24 Międzynarodowego Biennale Plakatu można oglądać wystawę prac Wiesława Grzegorczyka pt. Plakaty z kolekcji Włodka Orła – odsłona 10-ta, która odbędzie się w warszawskiej Galerii Schody.

Autor pracy: Wiesław Grzegorczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Wiesław Grzegorczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekty plakatów są przez twórcę ręcznie malowane na niewielkich kartonikach. W wydrukowanych, powiększonych pracach, zachowany jest dukt pędzelka i charakterystyczna fakturowość materii, która pozwala znawcom rozpoznać autora nawet z maleńkiego ich skrawka. Warto zwrócić uwagę, z jaką starannością maluje on detale architektoniczne, z jakim pietyzmem odtwarza kształt kamieni, roślin i pięknych przedmiotów.

Plakat oparty jest na fikcji, ironii, karykaturze, pastiszu i parafrazie – cechach niezwykle cenionych w sztuce doby ponowoczesności. To również oaza literackości, wyrzuconej przez teoretyków awangardy poza domenę plastyki – królestwo obrazów, alegorii, znaczeń, symboli i metafor. W takim świecie Grzegorczyk czuje się znakomicie.

Sztuka nie jest dla niego wyłącznie domeną wartości estetycznych. Rzeszowski plakacista w swych plakatach dobitnie wyraża swoje poglądy na rzeczywistość i ideowe sympatie.

Magdalena Rabizo-Birek

Wiesław Grzegorczyk – grafik projektant, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Rzeszowskim. Urodzony w 1965 roku w Rzeszowie, studiował na Akademii Medycznej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Autor prawie 100 wydanych drukiem plakatów, kilkudziesięciu znaków graficznych, herbów, okładek i opracowań graficznych książek i czasopism, a także czołówki filmowej. 21 indywidualnych wystaw plakatów i znaków graficznych w kraju i za granicą. Udział w ponad 200 wystawach zbiorowych w 40 krajach, w tym od 1995 roku w większości najważniejszych cyklicznych wystaw plakatu, np. w Chicago, Hong Kongu, Katowicach, Lahti, Mexico City, Mons, Ogaki, Rzeszowie, Seongnam City, Sofii, Taipei, Toyamie, Trnawie, Warszawie (Wilanowie). Prace w zbiorach kilkunastu muzeów, licznych galerii i kolekcji plakatu.

26 nagród i wyróżnień w konkursach z dziedziny projektowania graficznego i filmu animowanego, m.in.: 4 nagroda na VI Europejskim Triennale Plakatu Politycznego w Mons (1995), wyróżnienie specjalne na III Międzynarodowym Festiwalu Filmowym ETIUDA’96, wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Wydawnictw Reklamowych IDEA’98, Wyróżnienie Specjalne Jury w konkursie Taiwan International Poster Design Award (przyznane przez Shigeo Fukudę, Taipei 2005), Nagroda Best of Nation: Poland w konkursie WOLDA’09 Professional (Mediolan, 2010). Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej.

Wiesław Grzegorczyk, Plakaty z kolekcji Włodka Orła – odsłona 10-ta
wystawa plakatu w ramach 24-go Międzynarodowego Biennale Plakatu
Wystawę można oglądać od 30 maja do 12 czerwca 2014 roku
Galeria Schody w Warszawie

Dodaj komentarz