Tove Jansson – Mama Muminków w Gdańsku

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na wystawę pt. Tove Jansson. Opowieści z Doliny Muminków, którą można oglądać od 7 czerwca w gdańskim Ratuszu Staromiejskim.

Na zdjęciu: Tove Jansson, „Opowieści z Doliny Muminków” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na zdjęciu: Tove Jansson, „Opowieści z Doliny Muminków” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tove Jansson – Mama Muminków – w tym roku miałaby 100 lat. Z tej okazji w trasę po Polsce ruszyła wystawa przedstawiającą sztukę i życie Tove z różnych perspektyw.

Tove Jansson (1914-2001) – malarka, ilustratorka, pisarka i twórczyni ukochanych przez dzieci i dorosłych książek o Muminkach. Stała się jedną z najważniejszych artystek fińskiej sztuki wizualnej w okresie powojennego złotego wieku modernizmu. Chciała tworzyć sztukę na swoich własnych warunkach – tylko niewielu artystom udało się tego dokonać z taką oryginalnością.

Wychowywała się w rodzinie artystycznej. Jej ojciec, rzeźbiarz Viktor Jansson, zawsze miał nadzieję, że córka również wyrośnie na artystkę. Rzeczywiście, obserwując i ucząc się od swoich rodziców, Tove poszła za ich przykładem i zrobiła karierę jako pisarka, malarka, graficzka, karykaturzystka i twórczyni komiksów.

Na zdjęciu: Tove Jansson. Fot. Per Olov Jansson, Klovharu/Haru (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na zdjęciu: Tove Jansson. Fot. Per Olov Jansson, Klovharu/Haru (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zadebiutowała jako graficzka prasowa w 1928 roku – miała wtedy niespełna 14 lat. Później studiowała malarstwo w Sztokholmie, Helsinkach i Paryżu. Pierwszy raz wzięła udział w wystawie w 1933 roku i wtedy też wydała pierwszą książkę z własnymi ilustracjami. W latach czterdziestych XX wieku zaczęła pisać i publikować utwory w różnych periodykach. Jesienią 1945 roku wyszła drukiem pierwsza część muminkowej sagi: Małe trolle i duża powódź. Po dwóch kolejnych powieściach: Komecie nad Doliną Muminków (1946) i W Dolinie Muminków (1948) pisarka zyskała ogromną popularność, a jej bohaterowie na stałe zagościli w domach i sercach czytelników.

Jansson przekształcała i rozszerzała swoją sztukę ekspresji niestrudzenie do ostatnich lat życia. Jej prace są odzwierciedleniem całej filozofii życia, wywołując entuzjastyczne reakcje dzieci i dorosłych we wszystkich krajach, w których znane są jej prace. Ogromny sukces międzynarodowy Jansson sprawił, że jest jedną z najbardziej znanych fińskich artystek na świecie. Rok 2014, z okazji 100-lecia urodzin Jansson, daje kolejną okazję do nowego spojrzenia na dzieło jej całego życia.

Partnerzy i organizatorzy: Ambasada Finlandii w Warszawie, Instytut Książki, Wydawnictwo Ene Due Rabe, Zwykłe Życie, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Tove Jansson. Opowieści z Doliny Muminków
Wystawę można oglądać od 7 do 15 czerwca 2014 roku
Ratusz Staromiejski, Sala Mieszczańska
Gdańsk

Dodaj komentarz