• 2014-06-09

Roger Ballen z afrykańskimi eksploracjami w Atlasie Sztuki

Od 6 czerwca w Atlasie Sztuki w Łodzi można oglądać wystawę Rogera Ballena – wybitnego amerykańskiego fotografa tworzącego od 1982 roku w Republice Południowej Afryki.

Roger Ballen, Atlas Sztuki w Łodzi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Roger Ballen, Atlas Sztuki w Łodzi (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach ekspozycji jest pokazanych 105 fotografii jakie powstały w okresie ponad trzydziestoletniej aktywności Rogera Ballena w RPA. Artysty, który urodził się w 1950 roku w Nowym Jorku, w 1972 roku ukończył psychologię na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i geologię w Colorado School of Mines w Golden, gdzie kilka lat później uzyskał stopień doktora w zakresie nauk o Ziemi aby w 1982 roku wyjechać do RPA do pracy jako geolog. Prace geologiczne umożliwiły mu dotarcie do rzadko odwiedzanych zakątków Republiki Południowej Afryki, zaś dokumentowanie kolejnych odkrywanych miejsc rozwinąć pasję do fotografii. Pasję, na rozwój której bez wątpienia wpływ miała matka artysty będąca fotoedytorem i wydawcą w legendarnej agencji Magnum Photos w Nowym Jorku. Zanim Ballen wyjechał do RPA fotografował w latach 70. w USA demonstrantów przeciw wojnie w Wietnamie oraz wszystko to co uznał za ciekawe w trakcie licznych swoich podróży po świecie w okresie studiów.

Prace z pierwszych swoich eksploracji prowincji RPA Ballen opublikował w 1986 roku w albumie zatytułowanym Dorps. Kolejne lata aktywności fotograficznej, w trakcie których artysta odszedł od zdjęć reportażowych będących pod silnym wpływem estetyki Magnum Photos rozwijając swoje unikane wizje artystyczne, zaowocowały kolejnymi albumami, wśród których należy wspomnieć o Platteland (1994), Outland (2001), Shadow Chamber (2005), Boarding House (2009) i Asylum of the Birds (2014). Asylum of the Birds jest najnowszym projektem artysty, który do tej pory wydał 12 albumów.

Na wystawie w Atlasie Sztuki zostaną pokazane ze wspomnianych powyżej sześciu albumów artysty. Prezentowane jest także najnowsze wideo artysty zatytułowane Asylum of the Birds. Artysta w ostatnim czasie zafascynowany jest ptakami i na pytanie jaką muzykę ostatnio słucha odpowiada, że dźwięki wydawane przez ptaki.

Kuratorką wystawy w Atlasie Sztuki jest Peggy Sue Amison. Wystawa Rogera Ballena w Atlasie Sztuki to drugi projekt zrealizowany w naszej przestrzeni wystawienniczej przez Peggy Sue Amison, obecnie szefową projektu East Wings w Dubaju, która przez ostatnie lata była dyrektorem artystycznym Sirius Arts Centre w irlandzkim Cork. Peggy Sue Amison w ubiegłym roku prezentowała twórczość Ballena w trakcie Belfast Photo Festival.

W katalogu zostały opublikowane dwa teksty na temat twórczości Rogera Ballena. Autorem pierwszego jest zajmujący się fotografią dr Adam Mazur, drugi napisał Brytyjczyk Robert J.C. Young – profesor New York University. Całość uzupełnia rozmowa Peggy Sue Amison z Rogerem Ballenem. Gorąco zachęcam do lektury wszystkich tekstów.

Ekspozycja jest jedną z wystaw towarzyszących tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi.

Roger Ballen
Wernisaż: 6 czerwca 2014 roku, godz. 19.00
Atlas Sztuki w Łodzi

Dodaj komentarz