• 2014-06-09

Pokazy teatru japońskiego Noh. Klasyka i wątki polskie

Pokaz teatru jest wydarzeniem nawiązującym do tradycji współpracy scen Teatralnych w Polsce z najwybitniejszym zespołem tradycyjnego teatru japońskiego Noh w Tokio – Tessenkai. Oprócz Katowic, aktorzy pokażą się w Krakowie, w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Duch Chopina z wachlarzem (źródło: mat. prasowe)

Duch Chopina z wachlarzem (źródło: mat. prasowe)

Samo słowo Nō oznacza: umiejętność, talent, sztukę. Techniki wykonawcze aktora: deklamacja, taniec, śpiew, specyficzny ruch sceniczny, są niezmienne od około 600 lat. Twierdzi się, że powstały one z fuzji antycznych rodzajów śpiewu, tańca religijnego, technik sztuk walki i koncentracji. Charakterystyczną cechą tego teatru jest dostojność gestu i ruchu, użycie maski przez głównego aktora, a w dramacie – skupienie się na fenomenie nadnaturalności lub niezwykłości (świętości lub szaleństwa) wywoływanym w okolicznościach przypadkowego spotkania w miejscu pełnym energii ducha.

Do Polski przyjadą dwaj aktorzy i reżyser, w celu prezentacji, w minimalnej skali, wielkich możliwości wyrazu w tym teatrze. Gwiazdą jest aktor Tetsunojo Kanze, nagrodzony wieloma odznaczeniami, dysponujący nadzwyczajnymi możliwościami wokalnymi oraz tanecznymi.

Teatr Noh, mający ponad sześćsetletnią historię, współpracuje od lat siedemdziesiątych z niektórymi scenami w Polsce, np. Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego, za granicą w przeszłości z Jean-Louis Barraultem, Peterem Brookiem, Eugenio Barbą, Arianne Mnouchkine. Jego aktorzy wykorzystywani byli także w filmie japońskim (np. u Akira Kurosawy). Przedstawiciele tego teatru dążą do realizacji drugiego już spektaklu na motywach polskich.

Pierwszym był spektakl Stroiciel fortepianu według dramatu napisanego na motywach życia Fryderyka Chopina, pokazywanego z wielkim powodzeniem w Japonii i w Polsce, w roku 2011.

Drugim ma być dramat oparty na motywach kataklizmu dziejowego – ludobójstwa w KL Auschwitz oraz katastrofy tsunami i elektrowni atomowej Fukushima, połączonych w jeden symbol ostatecznego zniszczenia ludzkości i nadziei płynącej ze współczucia. Tytuł tej owej sztuki brzmi Ukojenie dusz i realizacja jej jest planowana na 2015 rok. Jej bohaterem jest urodzony na Śląsku, niedaleko Katowic, Polak.

Podczas prezentacji w czerwcu 2014 roku pokazane będą kluczowe sceny, obie taneczne, ze sztuki o Chopinie oraz nowej, o kataklizmie. W tej drugiej niezwykłym elementem jest bardzo dynamiczny taniec wojownika lub boga, wcielającego się w postać ducha ofiary wojny. Przylot gości z Japonii sponsorowany jest częściowo przez japoński organ rządowy Fundację Japońską oraz Ambasadę RP w Tokio.

Pokazy teatru japońskiego Noh
czerwiec 2014 roku
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

Dodaj komentarz