• 2014-06-09

Koncert symfoniczny: Niemieckie Requiem

13 czerwca w Sali Koncertowej Narodowego Forum Muzyki odbędzie się koncert symfoniczny Niemieckie Requiem Brahmsa pod batutą maestro Benjamina Shwartza.

NFM Orkiestra Symfoniczna, fot. Adam Rajczyba (źródło: materiały prasowe organizatora)

NFM Orkiestra Symfoniczna, fot. Adam Rajczyba (źródło: materiały prasowe organizatora)

W odróżnieniu od innych słynnych requiem dzieło Brahmsa nie jest opracowaniem muzyki do mszy żałobnej i nie skupia się na zmarłym, ale na opłakujących go żałobnikach.

Zebrani usłyszą liryczną refleksją nad śmiercią, jednak zarówno muzyka jak i tekst niosą pocieszenie żyjącym. Próżno szukać w tym utworze przygniatającego smutku niedokończonego Requiem Mozarta, czy operowego tragizmu dziewiętnastowiecznych mszy żałobnych Verdiego i Berlioza. Jest za to bardzo swobodny dobór fragmentów biblijnych, które głęboko religijny Brahms zaczerpnął z tłumaczenia Pisma Świętego dokonanego przez Marcina Lutra.

Tekstowi w języku niemieckim dzieło zawdzięcza swój tytuł, którego nie należy kojarzyć z treściami patriotycznymi bądź politycznymi, bo takich w utworze nie znajdziemy. Warto zwrócić uwagę na symetryczną budowę Niemieckiego requiem – kompozytor stworzył trzy pary podobnych muzycznie części, które umieścił przed i po centralnej części czwartej. Pierwsze i siódme ogniwo utworu mówią o nadziei lepszego życia, drugie i szóste są najbardziej symfoniczne, a partie solowe pojawiają się w trzeciej i piątej części.

Benjamin Shwartz – dyrygent
Rinnat Moriah – sopran
Mathias Hausmann – baryton
Chór NFM
Agnieszka Franków-Żelazny – kierownictwo artystyczne
NFM Orkiestra Symfoniczna

Niemieckie Requiem
13 czerwca 2014 roku, godz. 19.00
Narodowe Forum Muzyki (budynek Filharmonii Wrocławskiej)

Dodaj komentarz