Europa i Niedźwiedź w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi zapraszają na dyskusję wokół książki Europa i Niedźwiedź, która odbędzie się 12 czerwca.

Dyskusja wokół książki „Europa i niedźwiedź”, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, zaproszenie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dyskusja wokół książki „Europa i niedźwiedź”, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, zaproszenie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Niedźwiedź jako symbol Rosji jest zachodnim osiemnastowiecznym wynalazkiem. Zawarło się w nim barbarzyństwo, agresja, okrucieństwo, lenistwo. Wizerunek Rosji-niedźwiedzia określał i określa granice świata cywilizowanego, sprzyja kształtowaniu świadomości europejskiej. Budząc strach, pomaga uzasadnić określoną politykę zagraniczną wobec ZSRS i Rosji.

Celem książki jest zbadanie semiotyki wizerunku rosyjskiego niedźwiedzia w Rosji i kulturach europejskich oraz etapów jego rozwoju. Autorzy spróbowali prześledzić wpływ niedźwiedziej metafory na postrzeganie Rosji w świecie, a także sposób, w jaki wykorzystuje się go do legitymizacji lub delegitymizacji rosyjskiej władzy oraz w polityce rosyjskiego nacjonalizmu. Staranne wydanie na papierze kredowym i w twardej oprawie zawiera niemal 300 kolorowych ilustracji przedstawiających wizerunek rosyjskiego niedźwiedzia od czasów najdawniejszych aż po współczesne.

Andrzej de Lazari, Oleg Riabow, Magdalena Żakowska, Europa i Niedźwiedź
Wydanie: pierwsze
Data wydania: 2013
Oprawa: twarda, szyta
Format: 156 x 238 mm
Liczba stron: 320
ISBN 978-83-935192-2-4

Rozmawiać będą autorzy: prof. Andrzej de Lazari, prof. Oleg Riabow, dr Magdalena Żakowska oraz prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski i dr Adam Kola.
Spotkanie poprowadzi i zastępca dyrektora Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia: Ernest Wyciszkiewicz.
Dyskusja odbędzie się w języku polskim i rosyjskim. Zapewnione tłumaczenie symultaniczne.

Andrzej de Lazari, Oleg Riabow, Magdalena Żakowska, Europa i Niedźwiedźdyskusja wokół książki
Spotkanie odbędzie się 12 czerwca 2014 roku o godzinie 18.00
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
ul. Wojska Polskiego 83
Łódź

Dodaj komentarz