Jak to widzisz w Galerii Szara Kamienica

Od 7 czerwca w Galerii Szara Kamienica w Krakowie można oglądać wystawę pt. Jak to widzisz, w ramach której swoje prace pokażą Cecilia Bonilla, Sława Harasymowicz i Eva Stenram.

Cecilia Bonilla, „Seascape” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cecilia Bonilla, „Seascape” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotografia często odbierana jest jako wizualne archiwum, dokument. Egalitarnie zapisuje wszystko: ważne doniosłe chwile, jak i lekkie niemal trywialne elementy codzienności. Zapamiętuje. Ale pamięć fotografii nie jest prostą funkcją liniową. W spojrzeniach padających na to samo zdjęcie pojawiają się różne obrazy. Narracja fotografii jest procesem, na który wpływ mają czynniki wykraczające poza intencje fotografa.

Zdjęcie podlega ingerencjom i reinterpretacjom. Potrafi skrywać i obnażać. Uwiarygadniać i zakłamywać. Praca z obrazami jest pracą na żywym organizmie ludzkiej świadomości, wrażliwości, wiedzy i pamięci. Bonilla, Stenram i Harasymowicz igrają z pojęciem wiarygodności fotografii. Owszem, zdjęcia budują struktury: formalne, ikonograficzne, myślowe. Pozostaje tylko pytanie czy one są czymś trwałym? Czy mogą być dokumentem? A gdyby okazało się, że to co widzimy w obrazach jest czysto wyobraźniowe i całkiem umowne?

Eva Stenram mieszka i pracuje w Londynie. Od ukończenia Royal College of Art w 2003, Stenram prezentuje swoje prace – m.in. w V&A Museum (UK), Seoul Museum of Art (Południowa Korea), Bhau Daji Lad Mumbai City Museum (Indie) i Zendai Museum of Modern Art (Chiny). W 2012 Stenram została nominowana do nagrody Les Rencontres d’Arles Discovery Award. W 2013 r. odbyły sie jej indywidualne wystawy w Ravestijn Gallery (Amsterdam), Open Eye Gallery (Liverpool) oraz w Pobeda Gallery (Moskwa). Była finalistką dwóch konkursów: Hyeres International Photography Competition oraz Aperture Portfolio Prize oraz laureatką zainicjowanej w roku 2013 nagrody Cord Prize.

Cecilia Bonilla, Szwedka urodzona w Urugwaju. Studiowała Sztuki Piękne na Florydzie. Dyplom MFA uzyskała w Chelsea College w Londynie, gdzie obecnie żyje i pracuje. Jej pierwsza wystawa indywidualna (Tahiti w Reception Space, Londyn) była częścią projektu Pilot3 Biennale Sztuki w Wenecji 2007. Artystka brała także udział w Targach Sztuki DIVA 2008 (Nowy York) oraz uczestniczyła w wystawie Now you see w Café Gallery Projects w Londynie. W ramach MAB Film Exercise pokazywała projekcje wideo w Arnolfini Gallery, BRIS. W czerwcu 2013 wspólnie z Joanną Rakowską I Sławą Harasymowicz prezentowała swoje prace w Vestry House Museum w Londynie .

Sława Harasymowicz, urodzona w Polsce. Od ukończenia Royal College of Arts w Londynie pracuje nad doktoratem w dziedzinie Sztuk Pięknych przy Central Saint Martins College of Art and Design – również w Londynie. Harasymowicz używa grafik, wydruków, fotografii jako środków wyrazu do ukazania kondycji pamięci i traumy oraz kompleksowej relacji pomiędzy historią a prawdą. Wystawy indywidualne: Wolf Man, Freud Museum, Londyn, UK, 2012; publikacja powieści graficznej na podstawie Wilkołaka Sigmunda Freuda. Artystka jest laureatką Arts Foundation Stypendium (2008) oraz Victoria and Albert Museum Illustration Award ( 2009) – w 2010 została członkiem Jury ww. Nagrody.

Artyści: Cecilia Bonilla, Sława Harasymowicz, Eva Stenram
Kuratorka: Małgorzata Mleczko // NO LOCAL

Cecilia Bonilla, Sława Harasymowicz, Eva Stenram, Jak to widzisz
(kolaże, wydruki, fotografie, wideo instalacje)
Wernisaż: 7 czerwca 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 3 lipca 2014 roku
Galeria Szara Kamienica
Rynek Główny 6
Kraków

Dodaj komentarz