• 2014-06-09

22. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuka Ulicy

Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy odbędzie się w tym roku po raz dwudziesty drugi. Artyści festiwalu zagoszczą na ulicach Warszawy w dniach od 27 do 29 czerwca oraz od 4 do 6 lipca.

Spektakl „Dźwiękowiązałka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spektakl „Dźwiękowiązałka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tradycyjnie miejscami festiwalowymi będą Rynek Nowego Miasta oraz Park Agrykola. W programie festiwalu znajdziemy teatry pantominy i komedii, teatry religijne, teatry wędrowne, a także warsztaty teatralne oraz pokaz mody awangardowej.

Festiwal Sztuka Ulicy to wydarzenie artystyczne o międzynarodowym zasięgu realizowane w przestrzeni publicznej Warszawy od 1993 roku. Co roku gromadzi setki artystów z Polski i z zagranicy oraz tysiące widzów. Prezentacje z dziedziny sztuk performatywnych, w szczególności teatru, tańca i cyrku tworzą wyrazisty i barwny kalejdoskop doświadczeń i przemyśleń artystycznych zaprezentowanych na otwartej scenie ulic, placów, skwerów i parków stolicy.

Na kilka dni Warszawa stanie się miejscem, w którym kultura prezentowana jest w nowych, dynamicznych formach, wychodząc poza budynki teatralne, galerie czy muzea. Cykl imprez realizowanych w ramach festiwalu jest otwarty i dostępny dla kilku tysięcy stałych widzów oraz spacerowiczów.

Tegoroczny festiwal gościć będzie artystów z Polski, Czech, Belgii oraz Ukrainy. Znamy już większość polskich zespołów, które wystąpią podczas Sztuki Ulicy.

Z Wrocławia przybędą grupa Teatralna Te-O-Ka Jarosława Paczkowskiego oraz Teatr Formy Józefa Markockiego.

Gliwice reprezentować będzie offowy, zawodowy teatr religijny Teatr A, zaś Gdańsk Teatr Snów. Zespół z Pomorza pokaże widzom festiwalu rzecz w swojej istocie ulotną i zarazem skompilowaną – marzenie senne.

W programie festiwalu znalazła się silna reprezentacja poznańskich grup teatralnych: Teatr Circus Ferus, Teatr Porywacze Ciał, Teatr Fuzja, Teatr Biuro Podróży. Z Poznania przybędzie również Teatr Strefa Ciszy – offowy teatr specjalizujący się w spektaklach plenerowych, akcjach ulicznych i happeningach.

Na festiwalu wystąpią także warszawscy artyści: Teatr Makata – eksperymentalna, interdyscyplinarna grupa twórcza artystów poszukujących oraz Teatr Akt specjalizujący się w sztuce mimu.

Z Policznej na Mazowszu przybędzie Teatr 3A, teatr różności, teatralne panoptikum, zaś z Wolimierza na Dolnym Śląsku wędrowny, wiejski Teatr Klinika Lalek.

Na uwagę zasługuje również obecność w programie festiwalu projektu Kokony Ernesta Zawady. Kokony to plastyczna instalacja przestrzenna w formie nietypowego pokazu mody. Autorskie realizacje odzieży unikatowej wykonają studenci WST w Katowicach.

Trwają zapisy do udziału w festiwalowych warsztatach teatralnych Teatr fizyczny w przestrzeni publicznej – Gdyby to była moja ulica. Warsztaty odbędą się w dzięki współpracy Stowarzyszenia Sztuka Nowa z Warszawy, La Paillette MJC, Centrum Kulturalnego z Rennes we Francji i Deutsch-Franzosisch Institut z Erlangen w Niemczech. Na zakończenie warsztatów przewidziana jest prezentacja pracy, która zostanie wpisana w program wydarzeń festiwalu.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Scena 96.

22. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuka Ulicy
Festiwal będzie mieć miejsce od 27 do 29 czerwca oraz od 4 do 6 lipca 2014 roku.
Warszawa

Dodaj komentarz