Wystawa pokonkursowa Design Open Space – Narcyzm

Znane są wyniki konkursu Design Open Space, którego tegorocznym hasłem przewodnim był Narcyzm. Wystawę pokonkursową można oglądać do 8 czerwca w poznańskiej Galerii Miejskiej Arsenał.

Gosia Dziembaj, Urny biodegradowane „OVO / MALA” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gosia Dziembaj, Urny biodegradowane „OVO / MALA” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Dobrych Projektów Wroclove Design odbyła się już druga edycja konkursu Design Open Space. W tym roku hasłem przewodnim był Narcyzm.

Do konkursu zgłoszono ponad 250 projektów. Nadesłane prace oceniła kapituła w składzie: Joanna Albin – DOMO+, Marek Cecuła – Modus Design | Studio Marka Cecuły, prof. Włodzimierz Dolatowski – Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Ewa Voelkel-Krokowicz – Concordia Design, Katarzyna Roj – Galeria Design BWA Wrocław, Małgorzata Szczepańska – ELLE Decoration Polska, Anna Vonhausen – SITAG Formy Siedzenia.

Gabriela Kowalska, kuratorka konkursu Design – Open Space Narcyzm:

Co sprawia, że projekt jest dobry? Czy jest to intencja towarzysząca kreacji lub procent wypełnienia luki w kolejce do znajdowania i zaspokajania potrzeb? A może dobry projekt to po prostu projekt, który robi nam dobrze, który spełnia nasze narcystyczne potrzeby i pragnienia, który wzbogaca nas, ułatwia nam, pozwala nam, zaspokaja, kształtuje i określa nas. Każdego z osobna. Czy prawdziwie narcystyczne dbanie o siebie nie jest dbaniem o siebie teraz tutaj i w przyszłości? Dzieci, my, starsi to wszystko ta sama jednostka tylko umieszczona w innym miejscu na osi czasu. Uświadomienie sobie tego faktu paradoksalnie wprowadza element empatii w świat wielkiego ja.

18 maja ubiegłego roku Narcystyczne Zaburzenie Osobowości zostało wycofane z V edycji klasyfikacji zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (DSM-5). Fakt ten świadczy m.in. o powszechności i ewolucji narcyzmu w społeczeństwie. Wraz ze zmianą sposobów i narzędzi komunikacji zmienia się nie tylko komunikat i sposób jego nadawania ale również same podmioty i ich relacje. Wszystko wskazuje na to, że narcyzm powoli stanie się normą również na Starym Kontynencie. Społeczeństwo zmienia się bardzo szybko, a dobry projektant powinien być zawsze o krok do przodu.

Temat konkursu Narcyzm miał zachęcić projektantów do zastanowienia się nad tym fenomenem oraz do reakcji. Hasło Narcyzm można było interpretować zarówno w kontekście jednostkowym, jak i społecznym. Konkurs miał również zachęcić do zagłębienia się w temat i wyjścia poza prostą definicję tego słowa – choćby poruszenia zagadnień takich jak narcyzm społeczny, narcyzm korporacyjny lub rodzic narcystyczny. Osobiście byłam bardzo ciekawa prac krytycznych i tych wymyślonych specjalnie na konkurs – stąd m.in. dopuszczenie do konkursu również koncepcji. Jakie jest projektowanie w świecie, gdzie zamiast „myślę więc jestem” wyznajemy zasadę: „oglądasz mnie, więc istnieję”?

Podczas wystawy zostało zaprezentowanych 25 finałowych projektów, które odpowiadając na pytanie o narcyzm w projektowaniu w większości sugerują, że nasz narcyzm jest jeszcze wciąż kulturą samorealizacji.

Wyróżnienie główne w konkursie Design Open Space Narcyzm:

  • OVO / MALA Urny Biodegradowane, Dizeno Creative, Gosia Dziembaj

Ab ovo usque ad mala – od początku do końca. Od narodzin do śmierci, która jest początkiem nowego życia. Polskie cmentarze to królestwo najgorszej odmiany narcyzmu, często występującej w połączeniu z tandetą. Biodegradowalne urny OVO i MALA funeralny narcyzm zwalczać chcą prostotą, elegancją i … drzewami. Kolekcja urn OVO/MALA jest odpowiedzią na zmieniające się podejście do kwestii pożegnania zmarłego i pamięci o nim. Pozwala połączyć ekologiczny pochówek z tradycyjną formą upamiętnienia. Rodzimy się, żyjemy, umieramy, na naszych prochach powstaje nowe życie – koło się zamyka.

Wyróżnienia publiczności w konkursie Design Open Space Narcyzm:

  • Lampa Kubo, Zapalgo, Maciej Papiński

Oryginalna lampa przypominająca niewielką instalację hydrauliczną. W jej centrum znajduje się dekoracyjna retro żarówka, której delikatne bursztynowe światło w połączeniu z naturalną miedzią tworzy niezapomniane wrażenie, dodatkowo potęgowane przez zastosowany lampie ściemniacz – wystarczy dotknąć obudowy, gdziekolwiek, żeby je aktywować. Początkowo lśniąca, jasna i błyszcząca miedź z czasem robi się wtedy matowa i brązowa, by w końcu pokryć się patyną, co uszlachetnia produkty i sprawia, że stają się bardziej autentyczne i lepiej eksponują swój industrialny charakter.

  • Vegetable, stół do hydroponicznej uprawy roślin, Marta Jaworska

Prezentowany stół umożliwia uprawy roślin w domu, w łatwy i przyjemny sposób oraz dobre wykorzystanie przestrzeni mieszkalnej. Poprzez zmianę układu płytek blatu użytkownik decyduje, jak duża jest powierzchnia stołu, a jak duża powierzchnia uprawy. Daje to pewnego rodzaju władze nad roślinami. W prosty sposób, bez przesadzania można dowolnie zmieniać kompozycje roślin, zaspokajając swoje estetyczne potrzeby. Zastosowanie hydroponiki ogranicza ilość pracy. Niewymagająca uprawa, możliwość dostosowania do swoich osobistych potrzeb pozwala na zatracenia się w narcystycznej przyjemności płynącej z posiadania własnego ogrodu. Projekt powstał w ramach pracy magisterskiej, której promotorem jest prof. n. Włodzimierz Dolatowski (ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu).

Rozstrzygnięcie konkursu Design Open Space Narcyzm:

Wyróżnienie główne:
Grupa Dizeno Creative za projekt: Urny biodegradowalne OVO / MALA

Wyróżnienia publiczności:
Lampa Kubo, Zapalgo, Maciej Papiński
Vegetable, stół do hydroponicznej uprawy roślin, Marta Jaworska

Wystawa pokonkursowa Design Open Space Narcyzm
Wystawa jest eksponowana od 30 maja do 8 czerwca 2014 roku
Poznań Design Days
Galeria Miejska Arsenał
ul. Stary Rynek 3
Poznań

Dodaj komentarz