O rany, Bielany!

8 czerwca o godzinie 12.00 odbędzie się czwarty spacer z cyklu O rany, Bielany! zorganizowany przez Stowarzyszenie Masław.

„O rany, Bielany!”, plakat (źródło: materiały prasowe)

„O rany, Bielany!”, plakat (źródło: materiały prasowe)

Tym razem spotkanie odbywa się pod hasłem Bielańskie pole wojskowe. Trasa: ul. Podleśna – Marymoncka – Dewajtis  i powrót lasem na Marymoncką na wysokości Przy Agorze.

Tytułowe Bielańskie pole wojskowe zostało utworzone przez Rosjan po 1831 r. i istniało do I wojny światowej, szkolono tu żołnierzy w strzelaniu, musztrze i walce wręcz, czasowo stacjonowały tu także wojska inżynierskie. Znajdowały się tu place pod namioty poszczególnych jednostek, piekarnia obozowa, kuźnia, karczma oficerska i inne budowle wojskowe, tworzące zwarte osiedle. Południowy kwartał Bielańskiego Miejsca Obozowego rozciągał się od dzisiejszej ul. Podleśnej do ul. Dewajtis, kwartał północny – między ul. Dewajtis i ul. Pstrowskiego.

O rany, Bielany! to cykl bezpłatnych wycieczek po Bielanach. Bielany od dawna były miejscem wypoczynku warszawiaków. Szczególnie w niedziele i święta rozbawione towarzystwo przybywało ze stolicy, by tu mile spędzić czas na wspólnych zabawach, śpiewach i spacerach. Poprzez wycieczki organizatorzy chcą przywołać atmosferę warszawskiego.

Jednak Bielany to nie tylko zieleń i cisza Lasku Bielańskiego, charakterystyczny pokamedulski zespół klasztorny oraz unikatowe Stare Bielany. To także nie mniej interesujące tereny wojskowe, blokowiska skrywające niejedną zagadkę oraz fascynujące tereny industrialne. Dzielnica Bielany ma niewątpliwie swój unikatowy genius loci, który warto odkryć.

O rany, Bielany! − spacer czwarty
8 czerwca 2014 roku, godzina 12.00
Róg ul. Marymonckiej i Podleśnej
Warszawa

Dodaj komentarz