Żaby – najnowsza powieść Mo Yana w księgarniach

4 czerwca nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazała się najnowsza powieść Mo Yana pt. Żaby.

Mo Yan, „Żaby”, Wydawnictwo W.A.B., okładka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mo Yan, „Żaby”, Wydawnictwo W.A.B., okładka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wan Serce bardzo szybko stała się legendą w swojej rodzinnej wiosce i najbliższej okolicy. Pierwsza wykształcona położna, która starała się zakończyć zabobonne praktyki, stanowiące zagrożenie dla matek i dzieci. Bohaterka, która dzięki swoim zdolnościom i powołaniu uratowała setki istnień. Gorliwa komunistka, bez wahania występująca przeciwko duchom, przodkom i ludowej magii. Kobieta, która poświęciła swoje życie na wykonywanie rozkazów, których nikt nie był w stanie zrozumieć, a za którym posłuszeństwo została znienawidzona i potępiona przez najbliższych. Powód śmiechu i płaczu, radości i rozpaczy – główna bohaterka dramatu z historią w tle.

Mo Yan po raz kolejny wprowadza w czytelników w egzotyczny świat chińskiej kultury. W charakterystyczny dla siebie sposób łączy wschodnią mitologię i kulturę z życiem w bezwzględnych, komunistycznych realiach. Żaby to bez wątpienia jedna z najbardziej kontrowersyjnych powieści chińskiego laureata Nagrody Nobla, podejmująca niełatwy temat kontroli urodzeń i związanych z nią, często brutalnych i niełatwych do zrozumienia działań.

Mo Yan, laureat Literackiej Nagrody Nobla 2012, naprawdę nazywa się Guan Moye, a jego pseudonim oznacza Ten, który nie mówi. Urodził się w 1956 roku w Chinach. W wieku dwudziestu lat wstąpił do armii, gdzie pełnił funkcje kancelisty, instruktora politycznego i oficera propagandy. W 1984 roku rozpoczął studia na wydziale literatury Wyższej Szkoły Artystycznej, rok później wydał Toumingde hongluobo (Przezroczysta marchewka). Jego kolejna książka, Klan czerwonego sorga, została uznana przez chińskich czytelników za najlepszą powieść roku 1986. Zhang Yimou nakręcił na jej podstawie film, który w 1988 roku na festiwalu w Berlinie nagrodzono Złotym Niedźwiedziem. Mo Yan od wielu lat w Chinach i za granicą cieszy się opinią największego talentu współczesnej literatury chińskiej. Jego książki przełożono na kilkanaście języków. W Polsce nakładem W.A.B. ukazały się powieści: Kraina wódki, Obfite piersi, pełne biodra, Bum! i Klan czerwonego sorga oraz autobiograficzne Zmiany.

Mo Yan, Żaby
Premiera: 4 czerwca 2014 roku
Przekład: Małgorzata Religa
Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Wydawnictwo W.A.B.

Dodaj komentarz