• 2014-06-07

Markus Öhrn w Komunie// Warszawa

Markus Öhrn – nowa, sensacyjna gwiazda młodego europejskiego teatru – przygotowuje w Komunie// Warszawa premierę spektaklu pt. Bohaterowie przyszłości, do którego właśnie prowadzony jest nabór. Casting odbędzie się w dniach 11–15 czerwca 2014.

Markus Öhrn (źródło: mat. prasowe)

Markus Öhrn (źródło: mat. prasowe)

Markus Öhrn pojawił się w teatrze niedawno, ale szybko zdobył międzynarodową markę. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Sztokholmie i wcześniej zajmował się głównie wideoinstalacjami. W 2009 zrealizował swój pierwszy spektakl Conte d’amour i zakochał się w teatrze.

Przedstawienia Markusa Ohrna były prezentowane na wielu prestiżowych europejskich festiwalach teatralnych. Conte d’Amour (2010), choć był jego pierwszą realizacją teatralną, od razu pojawił się na Festival d’Avignon czy Wiener Festwochen. Później stworzył We love Africa and Africa loves us (2012), którego premiera odbyła się podczas pierwszej edycji berlińskiego festiwalu Foreign Affairs, oraz Étant donnés zrealizowany na podstawie tekstu Jana Fabre’a. Obecnie pracuje nad kolejnym autorskim spektaklem Bis zum Tod, którego premiera odbędzie się w ramach festiwalu Theater der Welt w Mannheim, a następnie w Volksbühne w Berlinie (wrzesień 2014) i Centrum Kultury Zamek w Poznaniu (październik 2014). W Polsce dotychczas prezentował swoje spektakle dwukrotnie – w ramach Krakowskich Reminiscencji Teatralnych oraz programu # nie jesteś mi obojętny w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Tematem spektaklu Bohaterowie przyszłości jest tożsamość młodego Europejczyka. Reżyser jest głównym prowadzącym warsztaty oraz ich opiekunem artystycznym. W ramach pracy warsztatowej będzie chciał dowiedzieć się, jak młodzi mieszkańcy Warszawy widzą przyszłość Europy i swoje role w europejskiej Wspólnocie. Temat ten jest szczególnie istotny w kraju wyciągającym pierwsze poważne wnioski w 25 lat po ustrojowej transformacji. Skupimy się na takich zagadnieniach jak zróżnicowanie statusów społecznych, kwestia tolerancji i praktyczny wymiar teorii gender.

Premiera spektaklu Bohaterowie przyszłości odbędzie się 27 września 2014 i jest częścią cyklu Przyszłość Europy, realizowanego przez Komunę// Warszawa w 2014 roku. Spektakl jest przygotowywany w koprodukcji z Krakowskimi Reminiscencjami Teatralnymi i będzie prezentowany w ramach tegorocznego festiwalu.

Do projektu i udziału w castingu organizatorzy zapraszają osoby między 18. a 20. rokiem życia. Specjalne umiejętności aktorskie nie są wymagane. Osoby, które zgłoszą chęć udziału w projekcie, zostaną zaproszone na casting w dniach 11–15 czerwca 2014. Przygotowania do spektaklu z artystą odbędą się w wakacje w dniach 24 lipca – 24 sierpnia 2014 w siedzibie Komuny// Warszawa.

Bohaterowie przyszłości
Premiera: 27 czerwca 2014 roku
Przesyłanie zgłoszeń do udziału w castingu: do 10 czerwca 2014 roku
ul. Lubelska 30/32, Komuna // Warszawa

Dodaj komentarz