Komiks wierszem po ukraińsku

20 maja ruszyła trzecia edycja konkursu Biura Literackiego Komiks wierszem, która w całości poświęcona będzie współczesnej poezji ukraińskiej.

„Komiks wierszem po ukraińsku” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Komiks wierszem po ukraińsku” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Literatura ukraińska obecna jest w Biurze i Porcie Literackim już dziesięć lat. Zaczęło się od antologii Bohdana Zadury Wiersze zawsze są wolne z udziałem takich poetów, jak: Dmytro Pawłyczko, Emma Andijewska, Mykoła Chołodny, Hryhoryj Czubaj, Mykoła Riabczuk, Natałka Biłocerkiweć, Jurij Andruchowycz, Ołeksandr Irwaneć, Wiktor Neborak, Kostiantyn Moskałeć, Jewhen Brusłynowski, Wołodymyr Cybulko, Wasyl Machno, Nazar Honczar, Roman Sadłowski, Iwan Łuczuk, Hałyna Petrosaniak, Andrij Bondar, Serhij Żadan, Ostap Sływynski.

Następnie były publikacje wszystkich poetyckich książek Jurija Andruchowycza z przekładami autorstwa Bohdana Zadury i Jacka Podsiadły oraz tomy Wasyla Machny, Ostapa Sływynskiego i Serhija Żadana. Ponadto ukazały się książki prozatorskie Andrija Bondara, Ołeksandra Irwancia, Andrija Lubki, Dzwinki Matijasz i Natalki Śniadanko. W planach Biura Literackiego na 2015 rok są tomy Łesia Beleja i Andrija Lubki. Teraz utwory te wraz z przekładami Anety Kamińskiej stały się punktem wyjścia do stworzenia Banku 150 wierszy przygotowanego przez Marcina Sendeckiego.

Prace konkursowe (od 2 do 4 stron w formacie a4), po wcześniejszej rezerwacji wiersza i zgłoszeniu udziału, należy złożyć do 14 listopada (druga tura) drogą mailową i na adres Biura Literackiego we Wrocławiu, w formacie pdf do 10 MB oraz na płycie CD/DVD w formacie TIF, kolorystyka CMYK, minimum 300 dpi – z dopiskiem: Komiks wierszem 2015. Nadesłane realizacje oceni jury w składzie: Sebastian Frąckiewicz (krytyk i znawca popkultury), Krzysztof Ostrowski (rysownik i twórca komiksów), Marcin Sendecki (poeta i tłumacz).

Do udziału w konkursie Komiks wierszem po ukraińsku zaproszeni są graficy, rysownicy i malarze, profesjonaliści i amatorzy z Polski i zagranicy ze szczególnym uwzględnieniem twórców z Ukrainy. Wydarzenie towarzyszy 20. edycji Portu Literackiego, zaplanowanej na kwiecień 2015 roku. Laureatów poznamy na festiwalowej prezentacji finalistów podczas jubileuszowej edycji imprezy.

Komiks wierszem po ukraińsku
Od 20 maja do 14 listopada 2014 roku
Rozstrzygnięcie: kwiecień 2015 roku
Biuro Literackie

Dodaj komentarz