• 2014-06-07

Festiwal Filmoteki Szkolnej

9 czerwca startuje 5. Festiwal Filmoteki Szkolnej organizowanej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Festiwal Filmoteki Szkolnej (źródło: materiały prasowe)

Festiwal Filmoteki Szkolnej (źródło: materiały prasowe)

Aktorzy Julia Kijowska i Piotr Głowacki oraz reżyser Kamil Polak znajdą się wśród ekspertów 5. Festiwalu Filmoteki Szkolnej − wydarzenia, podczas którego młodzież wymienia się doświadczeniami nabytymi w trakcie realizacji projektów filmowych. Impreza jest elementem programu Filmoteka Szkolna realizowanego od 2009 r. przez Polski Instytut Sztuki Filmowej wspólnie z instytucjami partnerskimi.

Na czym polega rekonstrukcja cyfrowa obrazu i dźwięku, jakie są rodzaje zniszczeń i degradacji taśmy filmowej, z którymi na co dzień walczą konserwatorzy − te oraz inne zagadnienia będą tematem wizyt w wytwórniach, studiach i archiwach filmowych 9 czerwca podczas pierwszego dnia Festiwalu. Młodzież weźmie też udział w spotkaniu z Andrzejem Wajdą oraz odwiedzi plan filmowy, na którym w otoczeniu oryginalnej scenografii z filmu pt. Miasto 44 Jana Komasy, będzie miała wyjątkową okazję poczuć się jak twórcy filmu i znaleźć w miejscach na co dzień dostępnych tylko członkom ekipy filmowej.

We wtorek 10 czerwca uczniowie zaprezentują zaproszonym ekspertom – reżyserom, aktorom, producentom i krytykom – efekty całorocznej pracy podczas targów projektów, które odbędą się w Warszawskiej Szkole Filmowej.

W 5. edycji wydarzenia weźmie udział prawie 200 młodych pasjonatów filmu, uczestników projektu Filmoteka Szkolna. Akcja! Swoimi zagranicznymi doświadczeniami podzielą się uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Połczynie-Zdroju, którzy uczestniczyli w polsko-norweskim projekcie filmowym oraz młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Górze, która pojechała do Moskwy na VII Festiwal Filmów Polskich Wisła. Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych im. Kazimierza Wielkiego w Radomiu zdradzą kulisy organizacji warsztatów pt. Spotkania z polskim kinem, podczas których omawiano zagadnienia przydatne w czasie zdawania matury. Natomiast uczniowie Gimnazjum nr 12 im. Jacka Kuronia w Poznaniu opowiedzą o swoich działaniach związanych z rosnącą popularnością wideo-blogów w Internecie. Uzupełnieniem recenzenckiej strony Festiwalu będzie obecność laureatów konkursu Skrytykuj.pl, którzy oceniali filmy jako członkowie jury młodzieżowego na Festiwalu Off Plus Camera w Krakowie.

Festiwal Filmoteki Szkolnej jest wspólnym przedsięwzięciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Warszawskiej Szkoły Filmowej.

5. Festiwal Filmoteki Szkolnej
Od 9 do 10 czerwca 2014 roku
Warszawska Szkoła Filmowa
Warszawa

Dodaj komentarz