Bruno Colella. My Italy – promocja i spotkanie w Warszawie

16 czerwca we Włoskim Instytucie Kultury w Warszawie odbędzie się promocja filmu pt. My Italy oraz spotkanie z reżyserem Bruno Colella i Krzysztofem M. Bednarskim.

Reżyser Bruno Colella (na lewo) razem z rzeźbiarzem Krzysztofem M. Bednarskim na planie filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Reżyser Bruno Colella (na lewo) razem z rzeźbiarzem Krzysztofem M. Bednarskim na planie filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

My Italy to mockument składający się z czterech nowel filmowych, które przybliżają znanych artystów, pochodzących z różnych miejsc na świecie i na stałe mieszkających we Włoszech. Jednym z nich jest Krzysztof M. Bednarski, polski rzeźbiarz, który współpracował z Teatrem Laboratorium Grotowskiego, stworzył pomnik Felliniego na zamówienie Rimini – rodzinnego miasta reżysera oraz będzie w krotce obejmować stanowisko profesora na warszawskiej ASP. Cztery nowele filmowe poświęcone różnym artystom łączy obecność znanego włoskiego  krytyka sztuki Achille Bonito Olivy, który w ciekawy sposób opowiada o specyfice sztuki przedstawionych twórców, o tym jak w ich twórczości nakładają się na siebie wpływy włoskie oraz te, ukształtowane w ich rodzinnych krajach. Ważnym założeniem naszego filmu jest chęć  dotarcia ze sztuką współczesną do szerokiej widowni. Twórcy i bohaterowie filmu mają dużo luzu i dystansu do siebie co sprawia, że powstaje na prawdę wyjątkowy film. Unikamy mówienia o sztuce w sposób nudny i hermetyczny. Nie potrzebny jest kolejny film o artystach dla  artystów i krytyków. Chcielibyśmy w nasz świat wprowadzić każdego otwartego i ciekawego widza, który chciałby dowiedzieć się czegoś o sztuce współczesnej, ale nie ma siły ani ochoty przedzierać się przez artystyczny dyskurs wytworzony przez ludzi zawodowo zajmujących się sztuką.

My Italy to mockument, czyli połączenie filmu dokumentalnego ze zmyślonymi fabularnymi wątkami. Nasi bohaterowie prezentują swoją sztukę, która stanowi pretekst do zabawnych, czasami pure nonsensownych przygód, które przydarzają im się w szalonym świecie  mockumentu. Krzysztof M. Bednarski ścigany jest przez wdowę camorri, Thorsen Kirchoff rusza malutkim Fiatem 500 przez całe Włochy by ratować swoją multimedialną instalację a Mark Kostabi organizuje imprezę dla rzymskiej śmietanki towarzyskiej. Od początku zdjęć  atmosfera wokół filmu jest wspaniała. Artyści pozwalają portretować się z przymrużeniem oka a znane postacie ze świata kultury włączają się w tą zabawę filmową formą. Większość filmu powstała już we Włoszech z udziałem wielkich gwiazd. W Polskim epizodzie swój udział  zapowiedział Jerzy Stuhr w zabawnej roli dyrektora telewizji podejmującego zagranicznych filmowców z naszej ekipy. Operatorem filmu zgodził się zostać Blasco Giurato, operator Giuseppe Tornatore w jego najsławniejszych filmach. Był on odpowiedzialny za obraz między innymi  w nagrodzonym Oscarem Cinema Paradiso.

Na zdjęciu: Achille Bonito Oliva (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na zdjęciu: Achille Bonito Oliva (źródło: materiały prasowe organizatora)

Film My Italy zyskał sobie wielu zwolenników ze względu na swoją oryginalną formę, rangę artystów uczestniczących w projekcie i znakomitości występujące w epizodach. Włoskim partnerem projektu jest telewizja RAI 5. W Polsce film realizowany jest we współpracy z  Romanem Gutkiem i festiwalem T Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Organizatorzy: Mediterranea Productions (Włochy) i Running Rabbit Films (Polska)
Reżyser: Bruno Colella
W rolach głównych: Krzysztofa M. Bednarskiego, Thorstena Kirchhoffa, Marka Kostabiego, H. H. Lima
W filmie występują: Jerzy Stuhr, Maciek Robakiewicz, Silvio Orlando, Rocco Papaleo, Nino Frassica, Lina Sastri, Tony Esposito, Pietra Montecorvino, Edoardo Bennato, Eugenio Bennato, Enzo Gragnaniello, Enzo Aisler, Sebastiano Somma, Vladimir Luxuria

Bruno Collela, My Italy
Promocja filmu i spotkanie odbędzie się 16 czerwca 2014 roku o godzinie 18.00
Włoski Instytut Kultury
ul. Marszałkowska 72
Warszawa

Dodaj komentarz