Kuda Lumping – indonezyjski kuzyn krakowskiego Lajkonika

7 czerwca o godz. 15.00 Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na wykład Moniki Proby Kuda Lumping – indonezyjski kuzyn krakowskiego Lajkonika. Wykład odbędzie się w Pałacu Krzysztofory.

„Kuda Lumping – indonezyjski kuzyn krakowskiego Lajkonika” (źródło: materiały prasowe)

„Kuda Lumping – indonezyjski kuzyn krakowskiego Lajkonika” (źródło: materiały prasowe)

Kiedy w początkach XIX wieku Jawajczycy nękani byli przez coraz wyższe podatki nakładane przez Holendrów, najstarszy syn sułtana Yogyakarty, książę Diponegoro postanowił sam stawić czoło okupantom. Diponegoro, gorliwy muzułmanin i patriota, uznał że został wybrany przez siły wyższe, aby wypowiedzieć wojnę chrześcijańskim kolonizatorom. W 1825 roku na własną rękę poprowadził zbrojne powstanie, które przerodziło się w pięcioletnią wojnę. Wierzono wówczas, że jego kawalerię wspierały potężne duchy, które wstępowały w nią na polach bitwy użyczając jej nadludzkich sił. Te wydarzenia zapoczątkowały, według jawajskich podań, praktykę rytuału zwanego Kuda Lumping (jaw. Brykający Koń).

W tradycji środkowej Jawy Kuda Lumping był, obok muzyki gamelanowej i teatru cieni, uznawany za jeden ze sposobów oczyszczania duszy. Ceremonii towarzyszyła duża powaga, a przed jej rozpoczęciem tancerze i szamani byli poddawani surowym postom w izolacji. Choć dziś obrzęd został spopularyzowany zachował swoją mistyczną funkcję. Odprawia się je przede wszystkim po to, aby wspólnie z całą społecznością uczcić i uświęcić wydarzenia takie jak zaślubiny, narodziny, urodziny czy obrzezanie.

Wykład uzupełni pokaz filmów dokumentalnych pokazujących tradycyjne obrzędy mieszkańców Jawy. Wstęp wolny.

Wykład towarzyszy wystawie Świat Lajkonika. Konik na świecie.

Kuda Lumping – indonezyjski kuzyn krakowskiego Lajkonika
7 czerwca 2014 roku, godzina 15.00
Pałac Krzysztofory
Rynek Główny 35
Kraków

Dodaj komentarz