Kornel Janczy Naturalnie w Mieszkaniu Gepperta

Od 12 czerwca w Mieszkaniu Gepperta we Wrocławiu w ramach cyklu Naturalnie będzie można oglądać wystawę prac Kornela Janczy.

Kornel Janczy, „Pierwszy śnieg” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kornel Janczy, „Pierwszy śnieg” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dla Kornela Janczy inspiracją jest natura w skali makro: wzniosłość i niezwykłość naturalnych zjawisk, imponujące struktury jakie budują powierzchnię ziemi, nieskończoność i zagadkowości wszechświata. Te wszystkie fascynacje artysta przekłada na skalę mikro za pomocą języka sztuk wizualnych. Pracuje zarówno na dwuwymiarowej płaszczyźnie płótna, jak i w trójwymiarze – jego obiekty śmiało wkraczają w przestrzeń galerii, rezygnując z zarezerwowanego dla rzeźby piedestału i angażując widza w odbiór dzieła.

Janczy sprawnie operuje skalą, co dodatkowo potęguje siłę wyrazu jego prac. Przy pomocy oszczędnej, ikonicznej formy, buduje przejrzyste komunikaty. Jednak nie tylko forma ale i słowo pełni istotną rolę w twórczości Kornela Janczy. Abstrakcyjne instalacje artysta opatruje lakonicznymi, niekiedy dowcipnymi tytułami, które sugerują odniesienia do natury. Tym samym Janczy, bazując na tradycji sztuki minimalistycznej i konceptualnej, powraca jednocześnie do zwyczajowego dla sztuk plastycznych tematu – fenomenu świata przyrody, kreując współczesną i intrygującą formę klasycznego pejzażu.

Kuratorka: Anna Stec

Kornel Janczy (ur. 1984) – absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, doktorant na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Mieszka i pracuje w Limanowej. Swoją twórczość prezentował na wystawach indywidualnych (m.in. I inni Bunkier Sztuki, Kraków, 2013; Niepolska, Galeria Sztuki Współczesnej BWA Sokół, Nowy Sącz, 2012) oraz na licznych wystawach zbiorowych (m.in. Konkurs Gepperta, Galeria Sztuki Współczesnej BWA Wrocław, 2013; Nagroda Fundacji Grey House, Galeria Szara Kamienica, Kraków, 2013; Positive/Negative, Centralny Dom Artystów, Moskwa, 2013; Verbrecher und Dekorateure, Gabriele Senn Galerie, Wiedeń, 2012; Je abstracter die Kunst wird, desto mehr wird sie Kunst, Bestregarts Galerie, Fraknfurt, 2012).

Kornel Janczy, w ramach cyklu Naturalnie
Wernisaż: 12 czerwca 2014 roku, godz. 9.00
Wystawa potrwa do 26 czerwca 2014 roku
Mieszkanie Gepperta
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2
Wrocław

Dodaj komentarz