Jan Rubczak – marynista w podróży

Od czerwca w Muzeum Miasta Łodzi można oglądać wystawę pt. Jan Rubczak (1884-1942) – marynista w podróży.

Jan Rubczak, „Port w Martigues koło Marsylii”, ok. 1912–15 (), olej, płótno, 66,3 x 120,3 cm, Foto B. Galus, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jan Rubczak, „Port w Martigues koło Marsylii”, ok. 1912–15 (), olej, płótno, 66,3 x 120,3 cm, Foto B. Galus, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muzeum Miasta Łodzi zaprasza na kolejną prezentację czasową, dopowiadającą ofertę Galerii Mistrzów Polskich, czyli stałej wystawy malarstwa, rysunku i rzeźby z prywatnej kolekcji Krzysztofa Musiała. W Galerii, w dziale Od Bretanii po Prowansję – pejzaż francuski, znajduje się Pejzaż z południa Francji, efektownie wykadrowany pejzaż morski, który stał się pretekstem i punktem wyjścia do zorganizowania kameralnej wystawy indywidualnej, przybliżającej twórczość Jana Rubczaka, postimpresjonisty związanego stylistycznie i tematycznie ze środowiskiem École de Paris oraz z polskim koloryzmem.

W Aneksie Jednego Mistrza, kameralnej przestrzeni wystawienniczej przy Galerii Mistrzów, zorganizowana zostanie ekspozycja obrazów olejnych i grafik artysty, którego twórczość budzi coraz większe zainteresowanie wśród polskich kolekcjonerów, a zarazem wciąż nie została rzetelnie zbadana i doceniona przez krytykę. Być może łódzka ekspozycja okaże się pretekstem do wnikliwej analizy zarówno dorobku jak i postaci tego tajemniczego postimpresjonisty, wirtuoza szlachetnej techniki akwaforty, choć na wystawie prezentowane będą też jego litografie barwne. Tajemniczego, gdyż życiorys Jana Rubczaka (Dubczaka?) wciąż kryje wiele zagadek, podobnie jak jego prace, w znacznej części niezbadane, ukryte w zbiorach prywatnych, polskich i zagranicznych, zazwyczaj niedatowane przez autora.

Wystawa zostanie przygotowana na bazie łódzkich kolekcji prywatnych oraz zbiorów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku i Muzeum Narodowego w Gdańsku. Zobaczymy na niej około 20 prac, graficznych i malarskich, głównie pejzaży morskich z lat 20. i 30. XX wieku, uzupełnionych przykładami wczesnej twórczości, sprzed I wojny światowej. Szczególnie wyeksponowany zostanie motyw licznych wędrówek, jakie artysta odbywał po Francji, Hiszpanii, Holandii, Anglii, Włoszech, uwieczniając tamtejsze krajobrazy, najczęściej morskie: widoki portów, zatok, mostów, bulwarów; ciekawie wykadrowane zakola i skarpy oglądane z nietypowych perspektyw, co podbija dekoracyjność kompozycji. Ich dopełnieniem będą widoki miast, głównie Krakowa i Paryża, gdzie Jan Rubczak naprzemiennie mieszkał, a ciekawostką – martwa natura w klimacie dzieł Paula Cézanne’a, którego malarstwem fascynował się polski artysta. Jego Mistrzem był również Józef Pankiewicz, pod kierunkiem którego studiował w krakowskiej ASP w latach 1904-1911 oraz James McNeill Whistler – jeden z pierwszych odkrywców i propagatorów grafiki japońskiej w Europie. Na bazie ich doświadczeń oraz własnych poszukiwań i eksperymentów polski impresjonista wypracował indywidualny język artystycznej wypowiedzi, czytelny zwłaszcza w grafice, choć istotny jest też jego wkład w rozwój polskiego koloryzmu.

Łódzka ekspozycja to wyjątkowa okazja do spotkania z nierówną warsztatowo, choć interesującą twórczością Jana Rubczaka, twórcy po II wojnie światowej zapomnianego, od lat 90. minionego wieku na nowo odkrywanego na fali popularności sztuki École de Paris. To zarazem pierwsza indywidualna wystawa prac tego artysty w naszym mieście, choć warto wspomnieć, iż w 1926 roku uczestniczył w grupowej prezentacji Cechu Artystów Plastyków JEDNORÓG (którego był współzałożycielem) w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi.

Wystawie towarzyszyć będą warsztaty edukacyjne dla różnych grup wiekowych oraz oprowadzania kuratorskie.

Kurator: Monika Nowakowska

Jan Rubczak (1884-1942) – marynista w podróży
czerwiec – wrzesień 2014 roku
Aneks Jednego Mistrza, Muzeum Miasta Łodzi

Dodaj komentarz