Herbjørg Wassmo o kilku pokoleniach norweskich kobiet

18 czerwca nakładem wydawnictwa Smak Słowa ukaże się po raz pierwszy przetłumaczona na język powieść Herbjørg Wassmo pt. Stulecie.

Herbjørg Wassmo, „Stulecie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Herbjørg Wassmo, „Stulecie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Herbjørg Wassmo zasłynęła jako znakomita pisarka dzięki dwóm trylogiom poświęconym Torze i Dinie. Jej najbardziej znana powieść Księga Diny została zekranizowana w 2002 roku. W tytułową rolę wcieliła się Maria Bonnevie, a na ekranie partnerował jej Gérard Depardieu w roli Jacoba. Wielbiciele Księgi Diny pokochali pisarkę za stworzenie nietuzinkowej bohaterki – niezwykłej kobiety o mrocznej przeszłości, łamiącej wszelkie schematy. Czytelnicy docenili prozę Wassmo zarówno za wysublimowany język, pełną napięcia akcję, jak również za intrygujące portrety psychologiczne bohaterów oraz humorystyczne obserwacje świata. Za swoje literackie osiągnięcia Wassmo została uhonorowana prestiżową literacką nagrodą Rady Nordyckiej.

Głównymi bohaterkami Stulecia, książki wydanej w oryginale w 2009 roku, są Sara Susanne, Elida i Hjørdis, czyli prababka, babka i matka Herbjørg Wassmo. To opowieść o ich życiu, o mężczyznach, których pragnęły mieć albo którzy tylko przypadli im w udziale, o dzieciach, które urodziły. Wassmo opisała w przejmujący sposób dramatyczne losy kilku pokoleń kobiet. Bohaterki Stulecia zmagają się z szarą codziennością, poszukując wewnętrznej wolności i tęskniąc za innym życiem. Ta niezwykła kobieca wspólnota pozwala bohaterkom wspierać się w życiowych trudnościach, dzielić się marzeniami, przeżywać razem radości i smutki.

Stulecie to również historia małej dziewczynki. Nosi ona ze sobą żółty ołówek, który ostrzy za pomocą kozika. Dokonuje nim zapisków w swoim notesiku. Ta dziewczynka urodziła się w 1942 roku, dokładnie sto lat po swojej prababce, energicznej Sarze Susanne, która pozowała pastorowi do portretu anioła. Notatki małej Herbjørg nie poszły na marne. Dziewczynka wyrosła na światowej klasy pisarkę, a zapiski przekształciły się w powieść przepełnioną kobiecą siłą dziedziczoną przez kolejne pokolenia norweskich kobiet.

Herbjørg Wassmo – wybitna norweska pisarka urodzona w 1942 roku w Vesterålen. Zadebiutowała w 1976 zbiorem wierszy Skrzydlaty zespół. Wielokrotnie nagradzana, otrzymała między innymi prestiżową nagrodę literacką Rady Nordyckiej, Nagrodę Krytyków, Nagrodę Księgarzy oraz Nagrodę im. Amalie Skram. Jej książki zostały przetłumaczone na dwadzieścia sześć języków, między innymi angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski, rosyjski, japoński i hebrajski.

Herbjørg Wassmo, Stulecie
Premiera: 18 czerwca 2014 roku
Wydawnictwo: Smak Słowa
Seria: Arcydzieła literatury norweskiej

Dodaj komentarz