Żydowska Warszawa w osobistych opowieściach Eliane Ester Bots

Od 7 czerwca Eliane Ester Bots, holenderska artystka, zaprasza na warsztaty, podczas których mieszkańcy Warszawy dzielić się będą swoimi osobistymi narracjami i pamięcią o żydowskiej historii miasta. Na kanwie warsztatów powstanie krótkometrażowy film, odkrywający osobiste historie, dla których punktem wyjścia będą pamiątki, zdjęcia, przedmioty z naszego codziennego życia, które być może należały do przodków, przyjaciół, a które przypominają o żydowskiej Warszawie.

Eliane Ester Bots, „Conversations” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Eliane Ester Bots, „Conversations” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Powracającym motywem w twórczości Eliane Esther Bots jest opowiadanie historii innych ludzi. Bots, tworząc głównie krótkie metraże, stara się uchwycić to, co uniwersalne w skromnych osobistych historiach. Używa medium filmowego, by zwrócić uwagę na często nieuchwytne aspekty ludzkiej egzystencji.

Punktem wyjścia dla rezydencji artystycznej Eliane Esther Bots w Muzeum Historii Żydów Polskich są osobiste przedmioty, pamiątki, fotografie lub listy, czyli wszystkie obiekty, którym nadajemy znaczenie sentymentalne. Artystka zaprasza warszawiaków do przyniesienia tych artefaktów do Muzeum i do podzielenia się ich znaczeniem. Podczas trzygodzinnych warsztatów rodzinne historie związane z miastem i jego żydowskim dziedzictwem materializować się będą poprzez rozmowę, wspominanie, rysowanie i w końcu filmowanie.

Warsztaty:

  • młodzież i dorosłych: 12 i 13 czerwca, dzień do wyboru (godz. 18.00-21.30)
  • seniorów: 16 i 17 czerwca, dzień do wyboru (godz. 12.00-15.30)
  • Zapisy są przyjmowane do 10 czerwca pod adresem: rezydencje@jewishmuseum.org.pl
  • Przy zgłoszeniu organizatorzy o przesłanie zdjęcia wybranego przedmiotu, pamiątki, fotografii, którego historią chciałbyś/chciałbyś się podzielić i utrwalić na filmie.

W ramach pobytu twórczego Eliane Esther Bots odbędą się także:

8 czerwca, niedziela, godz. 16.00 – projekcja filmu Rozmowy (2014) w reż. Eliane Esther Bots i spotkanie z autorką filmu, podczas którego opowie ona o kulisach filmu, powstałego na bazie kolekcji osobistych przedmiotów babci artystki

26 czerwca, czwartek, godz. 18.30 – finałowa prezentacja projektu rezydencyjnego i spotkanie z artystką prowadzone przez dr Ewę Klekot

Eliane Esther Bots jest absolwentką sztuk wizualnych i edukacji. Laureatka nagrody Workspace 2013 w kategorii filmu eksperymentalnego, stypendystka Mondriaan Fund. Prezentowała swoje prace w miejscach takich jak m.in.: MEANTIME (Cheltenham), Le Confort Moderne (Poitiers), Das Spectrum (Utrecht), Siemens Sanat (Istambuł), Centrum Sztuki Współczesnej Sergey Kuryokhin (Petersburg), a także w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Curta Cinema (Rio de Janeiro), Festiwalu Videoholica (Warna) czy Festiwalu Filmów art-housowych (Batumi). Mieszka i pracuje w Hadze.

Eliane Esther Bots została wytypowana w projekcie Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu, w ramach którego do kwietnia 2016 roku muzeum będzie gościć 13 polskich i zagranicznych artystów. Rezydenci będą podejmować w swej twórczości tematykę dziedzictwa żydowskiego i wielokulturowości, zapraszając mieszkańców Warszawy do wspólnych działań.

Program Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu realizowany jest w ramach projektu Żydowskie dziedzictwo kulturowe, komponent Oblicza różnorodności.

Eliane Ester Bots – rezydencja
Rezydencja artystki trwa od 7 do 27 czerwca 2014 roku
Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie

Dodaj komentarz