Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych dla zagranicznych studentów ASP

Od 8 czerwca w Międzynarodowym Centrum Sztuk Graficznych w Krakowie będzie można oglądać wystawę studentów zagranicznych z Wydziału Grafiki ASP w Krakowie.

Wystawa studentów Wydziału Grafiki ASP w Krakowie, Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa studentów Wydziału Grafiki ASP w Krakowie, Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa grafiki studentów zagranicznych Wydziału Grafiki ASP w Krakowie odbywa się już po raz 3. Jest to ugruntowana już tradycja współpracy pomiędzy SMTG a ASP, dzięki której krakowska publiczność może poznać prace młodych artystów z różnych krajów świata, a oni mają możliwość zaprezentować efekty swoich studiów na polskiej uczelni. Wymiana kulturalna na tym poziomie jest wzorcowym przykładem promocji młodych twórców, stojących u progu kariery artystycznej. Bogactwo wyobraźni, cyzelowany warsztat klasyczny oraz siła ekspresji i twórczy eksperyment są atutem tej prezentacji.

Krakowska akademia przyciąga studentów z różnych stron świata, całej Europy – od naszych bezpośrednich sąsiadów zza granicy po Hiszpanię, ale także z innych kontynentów – Azji i obu Ameryk. Na ich wybór ma wpływ magia miasta, ale też z pewnością oferta edukacyjna uczelni i jej tradycja. Grafika warsztatowa pełni w niej szczególną rolę. Dla wielu studentów to unikalna okazja nauki klasycznych technik, dodatkowo pod okiem pedagogów, dla których grafika warsztatowa jest językiem ich własnej wypowiedzi artystycznej. Dla innych możliwość wzbogacenia umiejętności zdobytych w macierzystych uczelniach oraz ich skonfrontowania z krakowską szkołą grafiki. To cenne doświadczenie dla obu stron, skutkujące refleksjami nie tylko o technologii, ale przede wszystkim o rozumieniu sztuki i poszukiwaniu tożsamości.

Prace wybrane na wystawę prezentują więc oprócz dobrego warsztatu (opanowanego w krótkim czasie dzięki pasji studentów i prowadzących!) odmienne punkty widzenia świata, bliskie nam, a czasem zaskakujące, egzotyczne. Prace zagranicznych studentów mogą też pomóc odkryć krakowianom ich miasto na nowo. Ich świeże spojrzenie budzi uśpione dla mieszkańców motywy: zabytkowe budynki, budki z obwarzankami, gołębie na Rynku, przystanki tramwajowe. Zbyt oczywiste i powszednie dla krakowian, wzbudzają zachwyt zagranicznych gości, obiektywnie wychwytujących elementy, które czynią nasze miasto niepowtarzalnym i wyjątkowym.

Agnieszka Łukaszewska,  kurator wystawy

Studenci zagraniczni z Wydziału Grafiki ASP w Krakowie
Wernisaż: 8 czerwca 2014 roku, godz. 14.00
Wystawa potrwa do 27 czerwca 2014 roku
Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych w Krakowie

Dodaj komentarz