Na przykład. Nowy Dom Polski w Madrycie

Do 27 lipca w Madrycie przebywać będzie wystawa Na przykład. Nowy Dom Polski, prezentująca współczesną architekturę domów jednorodzinnych.

Wystawa „Na przykład. Nowy Dom Polski”, Madryt (źródło: materiały prasowe)

Wystawa „Na przykład. Nowy Dom Polski”, Madryt (źródło: materiały prasowe)

Na przykład. Nowy Dom Polski to wystawa wyjątkowych współczesnych polskich domów jednorodzinnych. Wystawa powstała, aby zaprezentować dobre wzorce szerokiej publiczności w Polsce i jako wizytówka polskiej architektury za granicą.

Na wystawie zostały zaprezentowane:

– syntetyczne makiety – pokazujące bryłę i ideę domu

– specjalnie wykonane na wystawę fotograficzne portrety domów Juliusza Sokołowskiego, jednego z najlepszych polskich fotografów architektury, prezentujące autorskie spojrzenie na polską architekturę

– program towarzyszący – wykłady, dyskusja, półmaraton domów

– starannie opracowany katalog ze szczegółowymi prezentacjami domów, dodatkowymi zdjęciami i rysunkami oraz tekstami krytyka architektury Pawła Krausa i socjolożki Joanny Kusiak

Wybrane dziewięć domów zaprojektowali: Grzegorz Stiasny, Piotr Brzoza i Marcin Kwietowicz, hayakawa/kowalczyk, hs99, Robert Konieczny, Piotr Kuczia, jojko+nawrocki architekci, MAAS, medusa group.

Za projekt makiet i aranżację wystawy odpowiada Marcin Kwietowicz, autor awangardowych wnętrz i scenografii oraz współautor jednego z prezentowanych domów. Makiety wykonała pracownia Kuby Morkowskiego i Adama Perki, pracujących m.in. dla Fisher Atelier 41, Estudio Lamela i Projektu Praga. Identyfikację wystawy zaprojektował Edgar Bąk, laureat m. in. nagrody Klubu Twórców Reklamy (8 statuetek), Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, Chimery oraz Society of Publishing Designers w Nowym Jorku.

Dziewięć domów – przemyślanych, niepowtarzalnych, zbudowanych rzetelnie i z pełną świadomością kontekstu. Wpisują się w globalne tendencje architektoniczne, a jednocześnie wyróżnia je unikalna idea, organizująca projekt. Raz będzie to ekologia, innym razem poszukiwanie specyficznej typologii albo dialog z otoczeniem.

Na pejzaż współczesnej Polski wpłynęły wzorce z przeszłości – od XIX-wiecznego dworku po peerelowskie domy-kostki – a także nowo doświadczane poczucie wolności i możliwość wyrażania siebie. Efektem są domy dworkopodobne, rozmaite twierdze i McRezydencje, a nawet góralskie chaty na nizinach – przykłady kontrowersyjnego eklektyzmu, podszytego ambicjami i marzeniami bogacącego się społeczeństwa.

Jak pogodzić indywidualne gusta i potrzeby z urbanistycznym ładem w krajobrazie, którego brak jest coraz bardziej dotkliwy?

Przedstawione realizacje stanowią doskonały pretekst do rozmowy o tym, kiedy architektura staje się funkcjonalna, odpowiadająca potrzebom. Rozmowy nie tylko w gronie specjalistów. Wybrane domy – mądre wśród pięknych – to nowa jakość w polskim budownictwie jednorodzinnym. Być może staną się drogowskazem dla przyszłych budujących. Na przykład.

Więcej na temat wystawy w rozmowie z Agnieszką Rasmus-Zgorzelską z Centrum Architektury dla Magazynu O.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt współfinansuje m. st. Warszawa.

Wystawa Na przykład. Nowy Polski Dom
Wystawa będzie eksponowana od 28 maja do 27 lipca 2014 roku
Organizator: Centrum Architektury
Colegio Oficial de Arquitectos de Madrid
Madryt

1 komentarz do artykułu “Na przykład. Nowy Dom Polski w Madrycie”

  1. sebastian

    Witam Serdecznie
    chciałbym Państwu zaproponowac koncert zespołu dixielandowego Zygi Jazz Band grający muzykę dixielandową z lat 20 30 oraz Rzeszowską muzykę ludową w stylu dixielandowym lub Bardzo Dobra Kapela- zepół grający covery muzyki rozrywkowej. Możemy grać koncerty jak i imprezy całonocne.pozdrawiam Sebastian Michalski tel.0048601427616

Dodaj komentarz