Szymon Kobylarz z Diamatem w Krakowie

Od 5 czerwca w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie można oglądać wystawę prac Szymona Kobylarza pt. Diamat.

Szymon Kobylarz, „Diamat” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Szymon Kobylarz, „Diamat” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pokaz prac Szymona Kobylarza w Małopolskim Ogrodzie Sztuki to druga odsłona wystawy Diamat, która wcześniej gościła w nowosądeckim BWA SOKÓŁ. Pokazywane na niej prace inspirowane są poszukiwaniami samozwańczych naukowców, którzy na forach internetowych dowodzą istnienia międzynarodowych spisków, we własnych kuchniach dokonują przełomowych eksperymentów, a całą rzeczywistość gotowi są zamknąć w jednej matematycznej formule.

Mając na względzie, że krakowska odsłona projektu będzie miała miejsce w ogrodzie sztuki, organizatorzy wybrali prace, które w większości uwzględniają ten botaniczny kontekst. Wśród nich znajdują się oparte na fraktalowej konstrukcji Drzewo i 34/55, czyli seria wariacji na temat słonecznika, rośliny, której kwiat naturalnie ustrukturyzowany jest tak, że wpisuje się w – dla wielu będący formułą wszystkiego – ciąg Fibonacciego. Wystawa będzie dosłownie rozsiana po przestrzeni MOS-u, oczywiście, wedle pewnej sekretnej zasady.

Diamat to wystawa o konsekwencjach. Przy pobieżnym spojrzeniu można by ją uznać za retrospektywę. Na prawie 500 m2 umieszczone zostanie wiele prac, które Szymon Kobylarz pokazywał już wcześniej. Wśród nich znajdują się elementy wystawy Człowiek, który przeżył koniec świata, obiekty zatytułowane Niesamowite jonoloty antygrawitacyjne, postać partyzanta miejskiego z wystawy Civil Defense i obrazy z cyklu Sztuka dla sztuki. (…)

Konsekwentnie zatem wystawa Diamat szuka konsekwencji. Sięgając po wzorce zaczerpnięte z para-nauki, Szymon Kobylarz bawi się próbkami, prototypami i matrycami. Bierze na warsztat testowane wcześniej formuły i podejmowane już wątki. Dlatego na wystawie, obok znanych prac, pojawią się między innymi szkice i modele obiektu, który jeszcze nie został zrealizowany (34/55) oraz drzewo, które miało nigdy nie powstać. Do tej pory istniało na jednym z obrazów pokazywanych w ramach wystawy Sztuka dla sztuki. Jego kształt opiera się na cyfrowo wygenerowanym fraktalu. W ciągu ostatnich kilku miesięcy Szymon Kobylarz – zamieniając się w stolarza – przenosił do realu każdą cyfrowo wygenerowaną gałązkę, konar i pień. (…)

Łukasz Białkowski

Kurator: Łukasz Białkowski
Koordynacja: Piotr Sikora

Szymon Kobylarz, Diamat
Wernisaż: 5 czerwca 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 29 czerwca 2014 roku
Małopolski Ogród Sztuki (górne i dolne foyer)
ul. Rajska 12
Kraków

Dodaj komentarz