• 2014-06-05

Wybuch powstania w Krakowie

13 czerwca w Teatrze Odwróconym Czyta ReForma w Krakowie odbędzie się premiera spektaklu Noc listopadowa Stanisława Wyspiańskiego.

„Noc listopadowa" (źródło: mat. prasowe)

„Noc listopadowa" (źródło: mat. prasowe)

To nie fikcja, nie żadna legenda – to się może zdarzyć
w każdej chwili i nikt z nas nie wie jak się wtedy
zachowa. Pamiętajmy o tych, którzy
w przeszłości stawali przed takim dylematem.

Dramat Wyspiańskiego powraca na krakowską scenę pierwszy raz po roku ’89. To nie byle jaka wiadomość. Zwłaszcza jeśli wierzyć, że nic nie dzieje się przypadkowo… Tekst wielkiego wizjonera teatru, artysty totalnego w rękach współczesnych twórców i technologii nowych mediów będzie można podziwiać na deskach Teatru Odwróconego w Krakowie już od 13 czerwca 2014 roku.

Zdrada. Krew. Bój. Słowa, z którymi nie chcemy mieć nic do czynienia. Kiedy je słyszymy, od razu staramy się zapomnieć o ich istnieniu. Jeśli jednak trafią do świadomości, niespodziewanie okazuję się, że działają uspokajająco – dobrze, że nie u nas myślimy patrząc w migawki przygotowane przez telewizyjne wiadomości. A przecież te pojęcia są obecne. Działały, działają i będą działać. Każdego dnia. W setkach miejsc. Dobrze, że nie u nas. Niszczą. Nie nas. Innych… Jakich jeszcze potrzebujesz argumentów, żeby się zainteresować nimi naprawdę?

Operowanie tekstem poetyckim i archaicznym, w dobie języka skrótowego, nastawionego na szybki przekaz informacji – to ekstrawagancja. Tworzenie obrazów mających trafiać aż do podświadomości, w czasach przekazu jeden do jeden – czarnoksięstwo. Wyzwalanie tematów narodowych, w dobie pozornej beztroski i mody na powszechną szczęśliwość – ekshibicjonizm. Z tej mieszanki zrodził się niepowtarzalny spektakl o odwadze i zmaganiach – dla odważnych i wymagających.

Powstanie już się zaczęło. W Krakowie w Teatrze Odwróconym. 10 obrazów. 10 sytuacji. 10 oblicz powstania. Jedna noc. Jedyny Teatr w Krakowie i pierwszy w Polsce, w którym za bilety widzowie płacą po spektaklu, według własnego uznania – dzięki systemowi Pay What You Want. Po wcześniejszym zarezerwowaniu miejsc.

Spektakl jest finałem półrocznego projektu pt.: Babie lato. realizowanego przez Szymona Budzyka w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt oprócz pracy nad dorobkiem Wyspiańskiego zakładał wytworzenie współpracy pomiędzy krakowskimi uczelniami artystycznymi.

Noc listopadowa
premiera: 13 czerwca 2014 r., godz. 20.00
ul. Smoleńsk 22, Teatr Odwrócony Czysta ReForma
Kraków

Dodaj komentarz