• 2014-06-05

Międzynarodowy Dzień Archiwów

7 czerwca przypada Międzynarodowy Dzień Archiwów. Z tej okazji od 6 do 9 czerwca archiwa państwowe organizują Dni Otwarte.

Międzynarodowy Dzień Archiwów, logotyp (źródło: materiały prasowe)

Międzynarodowy Dzień Archiwów, logotyp (źródło: materiały prasowe)

Obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów odbędą się w ponad 40 miastach Polski m.in. w Warszawie, Kielcach, Lublinie, Opolu a także w Bochni, Kutnie, Kraśniku i Suwałkach. W programie między innymi wystawy, filmy i spotkania związane z historią miast i regionów, warsztaty z czytania źródeł historycznych, digitalizacji i konserwacji dokumentów oraz konkursy i zajęcia dla najmłodszych. Archiwiści będą także udzielali porad jak dbać o rodzinne archiwa i prowadzić badania nad historią rodzin.

Organizując Dni Otwarte w archiwach państwowych pragniemy zaprezentować niezwykle różnorodny i interesujący świat naszego dziedzictwa dokumentacyjnego oraz zaprosić do odkrywania zawartych w nim historii. Archiwiści będą udzielać praktycznych porad dotyczących sposobów gromadzenia dokumentów rodzinnych i instytucji oraz organizacji społecznych. Pomagać będziemy w odczytywaniu zapisów z odległej przeszłości i doradzać, jak przygotować się i prowadzić we własnym zakresie badania historyczne. Serdecznie zapraszając w tych dniach do archiwów państwowych wyrażam nadzieję, że wizyty w nich na długo zapadną w pamięci i przyczynią się do powstania nowych zainteresowań.

− prof. Władysław Stępniak, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych

Szczegółowy program Międzynarodowego Dnia Archiwów znajduje się na stronie internetowej Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.

Wstęp na wszystkie spotkania jest wolny.

Międzynarodowy Dzień Archiwów
7 czerwca 2014 roku
Obchody: od 6 do 9 czerwca 2014 roku

Dodaj komentarz