Kod Architektury

Już w czerwcu rusza pionierski program edukacyjny Kod Architektury przygotowany przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.

„Kod Architektury”, karta pracy (źródło: materiały prasowe)

„Kod Architektury”, karta pracy (źródło: materiały prasowe)

Program wychodzi naprzeciw strategii Ministerstwa Edukacji, które przymierza się do wprowadzenia architektury jako przedmiotu szkolnego w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Odpowiada zatem zapotrzebowaniu w zakresie edukacji przestrzennej i architektonicznej. Realizację tego wieloetapowego projektu, który tworzą wyjątkowe warsztaty, wystawy oraz specjalne wydawnictwa (książki edukacyjne, mapa architektury, karty pracy itp.), wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego; wszystkie zajęcia są bezpłatne.

Pierwszym etapem, realizowanym od czerwca 2014 roku, jest cykl zajęć Miasto na medal opartych na przykładzie zabudowy i urbanistyki Stalowej Woli, modernistycznego miasta powstałego w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego. Dziedzictwo Stalowej Woli ma zachęcić do dyskusji o problemach współcześnie dotykających przestrzeń, przyjrzenia się obecnym tendencjom w projektowaniu i kształtowaniu otoczenia, a także do odkrycia, jak wiele łączy architekturę z różnymi dziedzinami życia i nauki.

Program skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku 13−18 lat, ale część warsztatów można dostosować także dla młodszych uczestników, jak i dla zorganizowanych grup dorosłych. W poznawaniu kodu architektury uczestnikom pomaga dwunastoletnia Hania, której pamiętnik stanowi część kart pracy wykorzystywanych we wszystkich modułach zajęć. Dziewczynka opisuje swoje spostrzeżenia i przygody, których tłem jest powstająca Stalowa Wola i jej architektura. Hania jest także bohaterką książeczki pt. Miasto na medal, wzbogacającej program edukacyjny i opowiadającej o początkach miasta.

Zajęcia Miasto na medal tworzy 5 modułów tematycznych/warsztatowych:

  • Kod Architektury (czyli wszystko o architekturze historycznie i matematycznie),
  • Jeden dzień z życia miasta (rola zmysłów w odbiorze przestrzeni),
  • Szklane domy (architektura i wzornictwo w literaturze),
  • Miasto na medal (omawia proces powstawania miasta i czynników wpływających na jego rozwój),
  • W miejskiej sieci (ćwiczenia na orientację w terenie, czyli analizy planów i map).

Na pierwsze zajęcia 5 i 6 czerwca, które przeprowadzi autorka programu, jest już komplet uczestników. Organizatorzy zapraszają na kolejne, które prowadzić będą historycy sztuki i edukatorzy z Muzeum Regionalnego.

Drugim etapem projektu będzie oferta edukacyjna skierowana do najmłodszych. Rozpocznie się pod koniec września 2014 na interaktywnej wystawie Papierowe miasto. Jest to wyjątkowa wystawa polskich designerów projektujących tekturowe zabawki architektoniczne, połączona z warsztatami, podczas których dzieci budują swoje miasta, wpływając na kształt ekspozycji. Natomiast oswajanie przestrzeni z punktu widzenia osoby niepełnosprawnej będzie można zobaczyć również na wrześniowej wystawie Niewidzialne bariery.

Realizacja projektu Kod Architektury potrwa do końca 2014 roku, natomiast wszystkie zajęcia warsztatowe wejdą do stałej oferty edukacyjnej Muzeum Regionalnego.

Zajęcia Miasto na medal odbywać się będą w przestrzeni wystawy COP dla przyszłości przy ul. Hutniczej 17, od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do 15.00. Wstęp wolny.

Warsztaty Miasto na medal
Od czerwca 2014 roku
Muzeum Regionalne
Ul. Hutnicza 17
Stalowa Wolna

Dodaj komentarz